Турнеја на директорот во Република Италија од 21 – 25.06.2018

Кратката турнеја на директорот на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија, Никола Шалваринов во Република Италија продолжи со посетата на неколку градови со цел директна средба со иселениците и иселенички организации. Директорот Шалваринов имаше можност да се сретне со претставници на Асоцијацијата „Мост” („IL Ponte”) во Р. Италија и средба со оџата Емро Ајдаровски. На […]

Неколку дневната посета во Италија

Директорот Никола Шалваринов во неколку дневната посета во Италија со цел остварување на директни средби со иселениците од Република Македонија, го посети Македонскиот Генерален Конзулат во Венеција, а потоа општината Пиеве ди Солиго, провинција на Тревизо, каде живеат голем број на иселеници од Република Македонија. Македонската делегација воедно беше пречекана од градоначалникот Stefano Soldan. На […]

Животот на иселениците во Република Италија

Директорот на Агенцијата за иселеништво, Никола Шалваринов заедно со делегацијата од Република Македонија во состав од Медат Куртовски, градоначалник на општина Маврово Ростуше, Самир Ајдини, директор на Националниот парк Маврово и Фатон Асани, директор на Агенцијата за одземен имот, заеднички остварија средба и со градоначалникот на Равена Michele de Pascale и со советникот на општината […]

Етно фолк фестивал

Во организација на Македонското културно друштво „Св. Кирил и Методиј“ Крањ, на 17.06.2018 се одржа дваесетти по ред Етно фолк фестивал на кој учесниците автентично ја презентираа својата култура и традиција низ песни и танци. Покрај македонските културно-уметнички друштва од Словенија, на Етно фолк фестивалот во Крањ, учествуваа словенски, српски фолклорни друштва, а како почесен […]

Welcome to Flatsome

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging! Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam […]

Just another post with A Gallery

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In sed vulputate massa. Fusce ante magna, iaculis ut purus ut, facilisis ultrices nibh. Quisque commodo nunc eget tortor dapibus, et tristique magna convallis. Phasellus egestas nunc eu venenatis vehicula. Phasellus et magna nulla. Proin ante nunc, mollis a lectus ac, volutpat placerat ante. Vestibulum sit amet […]

A Simple Blog Post

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem. Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius. Claritas est etiam processus dynamicus Typi non habent claritatem insitam; est […]

A Video Blog Post

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In sed vulputate massa. Fusce ante magna, iaculis ut purus ut, facilisis ultrices nibh. Quisque commodo nunc eget tortor dapibus, et tristique magna convallis. Phasellus egestas nunc eu venenatis vehicula. Phasellus et magna nulla. Proin ante nunc, mollis a lectus ac, volutpat placerat ante. Vestibulum sit amet […]

Just a cool blog post with Images

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In sed vulputate massa. Fusce ante magna, iaculis ut purus ut, facilisis ultrices nibh. Quisque commodo nunc eget tortor dapibus, et tristique magna convallis. Phasellus egestas nunc eu venenatis vehicula. Phasellus et magna nulla. Proin ante nunc, mollis a lectus ac, volutpat placerat ante. Vestibulum sit amet […]

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…