ДИПЛОМАТСКИ И КОНЗУЛАРНИ ПРЕТСТАВНИШТВА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА

Austria РЕПУБЛИКА АВСТРИЈА
Амбасада на Република Македонија во Виена
Ги покрива: Словачка Република
Амбасадор, г-ѓа Василка Попоска Треневска
Kinderspitalgasse 5/2, A-1090 Vienna T: ++ 43 (0)1 5248756 F: ++ 43 (0)1 5248753
M: vienna@mfa.gov.mk
Albania РЕПУБЛИКА АЛБАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Тирана
Амбасадор, 
Rr. Kavajes, nr. 116, Tirana T: ++ 355 4 2230909
T: ++ 355 4 2274765
F: ++ 355 4 2232514
M: tirana@mfa.gov.mk
Belgium КРАЛСТВО БЕЛГИЈА
Амбасада на Република Македонија во Брисел
Го покрива: Големо Војводство Луксембург
Вршител на должност, г-ѓа Снежана Ѓорѓиева
Rue de la Loi, 38 1040 Brussels T: ++ 322 734 56 87
T: ++ 322 732 91 08
F: ++ 322 732 07 17
M: brussels@mfa.gov.mk
Bosnia-and-Herzegovina БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА
Амбасада на Република Македонија во Сараево
 

Вршител на должност, г-дин Александар Крстевски

Splitska 57, Saraevo T: ++ 387 33 810 760
T: ++ 387 33 269 401
T: ++ 387 33 269 402
F: ++ 387 33 810 760
M: saraevo@mfa.gov.mk
Bulgaria РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА
Амбасада на Република Македонија во Софија
Амбасадор, г-дин Марјан Ѓорчев
Frederic Joliot-Curie 17 block 2, floor 3, Suite 5 1113 Sofia T: ++ 359 2 870 15 60
T: ++ 359 2 870 50 98
F: ++ 359 2 971 28 32
M: sofia@mfa.gov.mk
United-Kingdom ВЕЛИКА БРИТАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Лондон

Вршител на должностг-дин Јасмин Ќахил

Suite 2.1 & 2.2, Bucking Court, 75-83 Buckingham Gate, London SW1E 6PE T: ++ 44 207 976 0535
T: ++ 44 207 976 0538
F: ++ 44 207 976 0539
M: london@mfa.gov.mk
Germany СОЈУЗНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Берлин
Амбасадор, г-дин Сашо Марковски
Koenigsallee 2-4, 14193 Berlin T: ++ 49 30 890 69 522
T: ++ 49 30 895 41 194
F: ++ 49 30 890 69 525
M: berlin@mfa.gov.mk
Greece РЕПУБЛИКА ГРЦИЈА
Канцеларија за врски на Република Македонија во Атина
Амбасадор, г-дин Дарко Ангелов
Papadiamanti 15, P.Psychico 154 52, Athens T: ++ 30 210 67 49 585
T: ++ 30 210 67 49 548
F: ++ 30 210 67 49 572
M: athens@mfa.gov.mk
Denmark КРАЛСТВО ДАНСКА
Амбасада на Република Македонија во Копенхаген
Амбасадор,
H.C. Andersens Boulevard 37, 2.tv.

1553 København V

T: ++ 45 39 76 69 20
T: ++ 45 39 76 69 28
F: ++ 45 39 76 69 23
M: copenhagen@mfa.gov.mk
Estonia РЕПУБЛИКА ЕСТОНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Талин

Вршител на должност, г. Александар Василевски

Suurtuki 4A-12, 10133 Tallinn T: ++ 372 644 04 72 F: ++ 372 644 04 72
Italy ИТАЛИЈАНСКА РЕПУБЛИКА
Амбасада на Република Македонија во Рим
Го покрива и Суверен Воен Ред на Малта
Амбасадор, 
Via Bruxelles 73/75, 00198 Rome T: ++ 39 06 84 24 11 09
T: ++ 39 06 84 11 470
T: ++ 39 06 84 24 11 32
T: ++ 39 06 84 19 868 Конз. одд.
F: ++ 39 06 84 24 11 31
M: rome@mfa.gov.mk
Kosovo РЕПУБЛИКА КОСОВО
Амбасада на Република Македонија во Приштина
Амбасадор, г-дин Илија Страшевски
ul. “24 May” бр. 121 Prishtina T: ++ 381 38 247 462 F: ++ 381 38 247 463
M: prishtina@mfa.gov.mk
Norway КРАЛСТВО НОРВЕШКА
Амбасада на Република Македонија во Осло
Вршител на должност, г-дин Драган Тодоровски
Erling Skjalgssonsgate 19 B, 0267 Oslo T: ++ 47 2255 1544 F: ++ 47 2255 0622
M: oslo@mfa.gov.mk
Poland РЕПУБЛИКА ПОЛСКА
Амбасада на Република Македонија во Варшава
Ги покрива: Република Латвија (Летонија) и Република Литванија
Вршител на работи, Горица Атанасова – Ѓоревска
Krolowej Marysienki 40 02-954 Warszawa T: ++ 48 22 651 72 91
T: ++ 48 22 651 72 92
F: ++ 48 22 651 72 92
Romania РОМАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Букурешт
Ја покрива: Република Молдавија
Амбасадор,

Вршител на работи, г-ѓа Наташа Николова

Str. General Nicolae C. Dona, Nr 6  Sector 1, 010782 Bucharest T: ++ 40 21 210 0880 F: ++ 40 21 211 7295
M: bucharest@mfa.gov.mk
Russia РУСКА ФЕДЕРАЦИЈА
Амбасада на Република Македонија во Москва
Ja покрива: Белорусија
Амбасадор,г-дин Гоце Карајанов
Dmitrija Uljanova 16 corpus 2, entrance 8, floor 1, Suite 509 & 510, 117292 Moscow T: ++ 74 99 124 33 57
T: ++ 74 99 124 33 59
F: ++ 74 95 982 36 34
M: moscow@mfa.gov.mk
Vatican-City СВЕТА СТОЛИЦА (ВАТИКАН)
Амбасада на Република Македонија при Светата Столица
Амбасадор, 
Via di Porta Cavalleggeri, 143 00165 Rome T: ++ 39 06 635 878
T: ++ 39 06 635 639
F: ++ 39 06 634 826
M: vatican@mfa.gov.mk
Slovenia РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Љубљана
Амбасадор, 

вршител на должност, г-ѓа Бојана Јовановска

Rozna dolina, cesta IV/2, 1000 Ljubljana T: ++ 386 1 421 00 21
T: ++ 386 1 421 00 22
F: ++ 386 1 421 00 23
M: ljubljana@mfa.gov.mk
Serbia РЕПУБЛИКА СРБИЈА
Амбасада на Република Македонија во Белград
Амбасадор,

вршител на должност, г. Васко Грков

Gospodar Jevremova 34, 11 000 Belgrade T: ++ 381 11 328 49 24
T: ++ 381 11 328 49 67
F: ++ 381 11 328 50 76
M: belgrade@mfa.gov.mk
Turkey РЕПУБЛИКА ТУРЦИЈА
Амбасада на Република Македонија во Анкара
Ги покрива: Исламска Република Иран, Киргиска Република, Азербејџанска Република и Република Узбекистан
 

Амбасадор, г-дин Звонко Муцунски

Karaca sokak 24/5-6 Gaziosmanpasha Ankara T: ++ 903 12 439 92 04
T: ++ 903 12 439 92 08
F: ++ 903 12 439 92 06
M: ankara@mfa.gov.mk
Ukraine УКРАИНА
Амбасада на Република Македонија во Киев
Амбасадор, г-дин Столе Змејкоски
Ivan Fedorov 12 Kiev, 03150 T: ++ 380 44 287 78 82 F: ++ 380 44 287 78 92
M: dkpkiev@mfa.gov.mk
Hungary УНГАРИЈА
Амбасада на Република Македонија во Будимпешта
Ги покрива и Нигерија
Амбасадор, г-дин Игор Есмеров
Andrassy ut 130 1, em 1-2, 1062 Budapest T: ++ 36 1 33 60 510 F: ++ 36 1 33 60 511
M: budapest@mfa.gov.mk
France ФРАНЦУСКА РЕПУБЛИКА
Амбасада на Република Македонија во Париз
Ги покрива Португалија и Кралството Мароко
Вршител на должност, г-дин Габриел Атанасов
5, rue de la Faisanderie, 75116 Paris T: ++ 331 45 77 10 50
T: ++ 331 45 77 89 63
T: ++ 331 45 77 10 73
F: ++ 331 45 77 14 84
M: paris@mfa.gov.mk
Netherlands КРАЛСТВО ХОЛАНДИЈА
Амбасада на Република Македонија во Хаг
Ja покрива и Организацијата за Забрана на Хемиското Оружје ОПЦВ
Амбасадор, 
Laan van Meerdervoort 50 – C, 2517 AM Den Haag T: ++ 31 70 427 44 64 F: ++ 31 70 427 44 69
M: hague@mfa.gov.mk
Croatia РЕПУБЛИКА ХРВАТСКА
Амбасада на Република Македонија во Загреб
Амбасадор,

Вршител на работи, г.Мачеј Качоровски

Kralja Zvonimira 6/1, 10000 Zagreb T: ++ 385 1 45 72 812
T: ++ 385 1 46 17 261
F: ++ 385 1 46 20 369
M: zagreb@mfa.gov.mk
Montenegro РЕПУБЛИКА ЦРНА ГОРА
Амбасада на Република Македонија во Подгорица
Амбасадор, 

Вршител на должност, г-ѓа Сухана Керими

Hercegovacka 49/3 20000 Podgorica T: ++ 382 20 667 415
T: ++ 382 20 667 416
F: ++ 382 20 667 205
M: podgorica@mfa.gov.mk
Czech-Republic ЧЕШКА РЕПУБЛИКА
Амбасада на Република Македонија во Прага
  •  г-ѓа Елионора Станковиќ, прв секретар
Na Vetru 4, 162 00 Prague 6 T: ++ 420 222 521 093 F: ++ 420 222 521 108
M: prague@mfa.gov.mk
Switzerland ШВАЈЦАРСКА КОНФЕДЕРАЦИЈА
Амбасада на Република Македонија во Берн
Го покрива: Принципат Лихтенштајн
Амбасадор,

Вршител на должност, г-дин Рефет Хајдари

Kirchenfeldstrasse., 30, CH – 3005 Bern T: ++ 41 31 352 00 02
T: ++ 41 31 352 00 16
T: ++ 41 31 352 00 28
T: ++ 41 31 352 00 30
F: ++ 41 31 352 00 57
F: ++ 41 31 352 00 37
M: bern@mfa.gov.mk
Sweden КРАЛСТВО ШВЕДСКА
Амбасада на Република Македонија во Стокхолм
Ја покрива: Република Финска
Амбасадор, 
Riddargatan 35, 100 55 Stockholm T: ++ 46 8 661 18 30
T: ++ 46 8 667 21 45 (конзуларно одделение)
F: ++ 46 8 661 03 25
M: stockholm@mfa.gov.mk
Spain КРАЛСТВО ШПАНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Мадрид
Ги покрива: Андора и Аргентина
Вршител на должност, Тина Џеповска
Calle Don Ramon de la Cruz, 107 2B, 28006 Madrid T: ++ 34 91 571 72 98 F: ++ 34 91 571 34 81
M: madrid@mfa.gov.mk
Australia ЗАЕДНИЦА НА АВСТРАЛИЈА
Амбасада на Република Македонија во Канбера
Го покрива: Нов Зеланд
Амбасадор, 

Вршител на должност, г-ѓа Грета Станоевска

25 Cobbadah street, O’MALLEY 2606, ACT T: + 612 6282 6220

M: +61(0)432 564 655

F: + 612 6282 6229
M: greta.stanoevska@mfa.gov.mk
New-Zealand НОВ ЗЕЛАНД
ПОКРИЕНО ОД: Амбасада на Република Македонија во Канбера, ЗАЕДНИЦА НА АВСТРАЛИЈА
Israel ДРЖАВА ИЗРАЕЛ
Амбасада на Република Македонија во Тел Авив
Амбасадор, 

вршител на должност, г. Александар Аврамовски

Paz Tower, 5 Shohan Street, 52136 Ramat Gan T: ++ 972 737 154 900
T: ++ 972 542 092 092
T: ++ 972 546 656 020
F: ++ 972 361 247 89
M: telaviv@mfa.gov.mk
India РЕПУБЛИКА ИНДИЈА
Амбасада на Република Македонија во Њу Делхи
Ги покрива: Малезија, Шри Ланка, Индонезија, Непал и Сингапур
Амбасадор, 
Адреса:
Vasant Vihar Block A 15/30 New Delhi 110016
  T: ++ 91 (11) 4614 2603                                   F: ++ 91 (11) 4614 2604 M: delhi@mfa.gov.mk
Japan ЈАПОНИЈА
Амбасада на Република Македонија во Токио
Амбасадор, Андријана Цветковиќ
Higashi Gotanda 5-16-17, Shinagawa-ku, Tokyo 141-0022 T: +81 3 6868 7110 F: +81 3 6447 7930

M: tokyo@mfa.gov.mk

Kazakhstan РЕПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Амбасада на Република Македонија во Астана
Амбасадор, г-дин Илија Псалтиров
Ul. “Tashenov” No3, Astana 010000,
Republic of Kazakhstan
Т: +7 7002221973 M: astana@mfa.gov.mk
Qatar ДРЖАВА КАТАР
Амбасада на Република Македонија во Доха
 
Амбасадор, 

Вршител на работи, г. Драган Јордановски

Al Eithart Street 941, Area 63, Al Dafna, West Bay, Doha T: ++ 974 49 31 374 F: ++ 974 48 31 572
M: doha@mfa.gov.mk
China НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА
Амбасада на Република Македонија во Пекинг
Ги покрива: Демократска Народна Република Кореа, Монголија, Социјалистичка Република Виетнам и Тајланд
Амбасадор, 

Вршител на работи, г-ѓа Зорица Ташковска

Sun Li Tun Diplomatic Compound 3-2-21, Post code 100600, Beijing – PR China T: ++ 86 10 6532 7846
T: ++ 86 10 6532 7848
F: ++ 86 10 6532 7847
M: beijing@mfa.gov.mk
United-Arab-Emirates ОБЕДИНЕТИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ
Амбасада на Република Македонија во Абу Даби
Амбасадор, г-дин Сашо Ташевски
  • Abu Dhabi, Dyeenah St.,Villa No.10, PO Box 108225
  • раб.време: нед-чет. од 10ч.-14ч.
  • working hours:  sunday – thursday  10h-14h
M:+97126505130

F: +97126359744

M: abudabi@mfa.gov.mk
Egypt АРАПСКАТА РЕПУБЛИКА ЕГИПЕТ
Амбасада на Република Македонија во Каиро
Амбасадор, 
Road Al Nahda 41, 3/402, Maadi, Cairo T: ++ 202 27 508 501 F: ++ 202 27 508 502
M: cairo@mfa.gov.mk
Morocco КРАЛСТВО МАРОКО
ПОКРИЕНО ОД: Амбасада на Република Македонија во Париз, ФРАНЦУСКА РЕПУБЛИКА
Nigeria НИГЕРИЈА
ПОКРИЕНО ОД: Амбасада на Република Македонија во Будимпешта, УНГАРИЈА
Argentina АРГЕНТИНСКА РЕПУБЛИКА
ПОКРИЕНО ОД: Амбасада на Република Македонија во Мадрид, КРАЛСТВО ШПАНИЈА
Brazil ФЕДЕРАТИВНА РЕПУБЛИКА БРАЗИЛ
Амбасада на Република Македонија во Бразилија
Амбасадор, Ивица Боцевски
Embaixada da República da Macedônia em Brasília
SHIS QL 26 CJ 05 LT 15
Lago Sul – Brasília DF – CEP: 71.665-155
República Federativa do Brasil

CNPJ: 24.928.562/0001-68

T: 00 55 61 98276 1850 M: brasilia@mfa.gov.mk
Cuba КУБА
ПОКРИЕНО ОД: Постојана мисија на Република Македонија при ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ во Њујорк
United-States СОЕДИНЕТИ АМЕРИКАНСКИ ДРЖАВИ
Амбасада на Република Македонија во Вашингтон
Ги покрива: Мексико 
Амбасадор, г-дин Васко Наумовски
2129 Wyoming Ave. N.W, Washington D.C. 20008 T: ++ 1 202 667 0501
T: ++ 1 202 667 2104
F: ++ 1 202 667 2131
M: washington@mfa.gov.mk
Canada КАНАДА
Амбасада на Република Македонија во Отава
Амбасадор,г-дин Тони Димовски
130 Albert St. Suite 1006, Ottawa, ON, K1P 5G4 T: ++ 1 613 234 38 82 F: ++ 1 613 233 18 52
M: ottawa@mfa.gov.mk
Mexico МЕКСИКО
ПОКРИЕНО ОД: Амбасада на Република Македонија во Вашингтон, САД