Филип Петрески го прифати повикот на селекторот на македонската фудбалска репрезентација до 21 година Бобан Бабунски, да биде дел од тимот за квалификациите за Европското првенство 2015 во Чешка.
Филип Петрески е непознат за македонската фудбалска јавност, но се работи за Македонец кој е роден во Австралија, а настапува за тимот на Northcove City во државата Викторија. Минатата година го освоиле државниот куп, а Петрески е играч во сениорскиот тим на позицијата дефанзивец, но кој може да игра и како дефанзивен играч за врска.
Подготвила: Д. А.