PËRFAQËSITË DIPLOMATIKE DHE KONSULLORE TË REPUBLIKËS SË MAQEDONISË NË EVROPË

Austria REPUBLIKA E E AUSTRISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Vjenë

Gjithashtu mbulon edhe Republikën e Sllovakisë
Ambasador, z-nja Vasilka Poposka Trenevska
Kinderspitalgasse 5/2, A-1090 Vienna T: ++ 43 (0)1 5248756 F: ++ 43 (0)1 5248753
M: vienna@mfa.gov.mk
Albania REPUBLIKA E SHQIPËRISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Tiranë

Ambasador, 
Rr. Kavajes, nr. 116, Tirana T: ++ 355 4 2230909
T: ++ 355 4 2274765
F: ++ 355 4 2232514
M: tirana@mfa.gov.mk
Belgium MBRETËRIA E BELGJIKËS

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Bruksel

Gjithashtu mbulon edhe Pricipatën e Madhe Luksemburg
Ushtrues detyre, z-nja Snezhana Gjorgjieva
Rue de la Loi, 38 1040 Brussels T: ++ 322 734 56 87
T: ++ 322 732 91 08
F: ++ 322 732 07 17
M: brussels@mfa.gov.mk
Bosnia-and-Herzegovina BOSNJË E HERCEGOVINË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Sarajevë

 

Ushtrues detyre, z. Aleksandar Krstevski

 

Splitska 57, Saraevo T: ++ 387 33 810 760
T: ++ 387 33 269 401
T: ++ 387 33 269 402
F: ++ 387 33 810 760
M: saraevo@mfa.gov.mk
Bulgaria REPUBLIKA E BULLGARISË

Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Sofje

Ambasador, z-ri Marjan Gjorçev
Frederic Joliot-Curie 17 block 2, floor 3, Suite 5 1113 Sofia T: ++ 359 2 870 15 60
T: ++ 359 2 870 50 98
F: ++ 359 2 971 28 32
M: sofia@mfa.gov.mk
United-Kingdom BRITANIA E MADHE
Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Londër

Ushtrues detyre, z. Jasmin Qahil

Suite 2.1 & 2.2, Bucking Court, 75-83 Buckingham Gate, London SW1E 6PE T: ++ 44 207 976 0535
T: ++ 44 207 976 0538
F: ++ 44 207 976 0539
M: london@mfa.gov.mk
Germany REPUBLIKA FEDERALE E GJERMANISË
Ambsada e Republikës së Maqedonisë në Berlin
Ambasador, z-ri Sashko Markovski
Koenigsallee 2-4, 14193 Berlin T: ++ 49 30 890 69 522
T: ++ 49 30 895 41 194
F: ++ 49 30 890 69 525
M: berlin@mfa.gov.mk
Greece REPUBLIKA E GREQISË

Zyra për lidhje e Republikës së Maqedonisë në Athinë

Ambasador, z. Darko Angelov
Papadiamanti 15, P.Psychico 154 52, Athens T: ++ 30 210 67 49 585
T: ++ 30 210 67 49 548
F: ++ 30 210 67 49 572
M: athens@mfa.gov.mk
Denmark MBRETËRIA E DANIMARKËS

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Kopenhagë

Ambasador, vendi i zbrazur
H.C. Andersens Boulevard 37, 2.tv.

1553 København V

T: ++ 45 39 76 69 20
T: ++ 45 39 76 69 28
F: ++ 45 39 76 69 23
M: copenhagen@mfa.gov.mk
Estonia REPUBLIKA E ESTONISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Republikën në Talin

Ushtrues detyre, z. Aleksandar Vasilevski

Suurtuki 4A-12, 10133 Tallinn T: ++ 372 644 04 72 F: ++ 372 644 04 72
Italy REPUBLIKA E ITALISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Romë

Gjithashtu mbulon edhe Rendin Sovran dhe Luftarak të Maltës
Ambasador,  vendi i zbrazur
Via Bruxelles 73/75, 00198 Rome T: ++ 39 06 84 24 11 09
T: ++ 39 06 84 11 470
T: ++ 39 06 84 24 11 32
T: ++ 39 06 84 19 868 Конз. одд.
F: ++ 39 06 84 24 11 31
M: rome@mfa.gov.mk
Kosovo REPUBLIKA E KOSOVËS

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Prishtinë

Ambasador, z. Ilija Strashevski
ul. “24 May” бр. 121 Prishtina T: ++ 381 38 247 462 F: ++ 381 38 247 463
M: prishtina@mfa.gov.mk
Norway MBRETËRIA E NORVEGJISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Oslo

Ushtrues Detyre, z-ri Dragan Todorovski
Erling Skjalgssonsgate 19 B, 0267 Oslo T: ++ 47 2255 1544 F: ++ 47 2255 0622
M: oslo@mfa.gov.mk
Poland REPUBLIKA E POLONISË

Ambasada e Republikës së Polonisë në Varshavë

Gjithashtu mbulon edhe Republikën e Letvisë (Letoninë) dhe Republikën e Lituanisë
Ushtrues detyre, Gorica Atanasova-Gjorevska
Krolowej Marysienki 40 02-954 Warszawa T: ++ 48 22 651 72 91
T: ++ 48 22 651 72 92
F: ++ 48 22 651 72 92
Romania REPUBLIKA E RUMANISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Bukuresht

Gjithashtu mbulon Republikën e Moldavisë
Ambasador,

Ushtrues i punës, znj. Natasha Nikollova

Str. General Nicolae C. Dona, Nr 6  Sector 1, 010782 Bucharest T: ++ 40 21 210 0880 F: ++ 40 21 211 7295
M: bucharest@mfa.gov.mk
Russia FEDERATA RUSE

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Moskë

Gjithashtu mbulon edhe Republikën e Belorusisë
Ambasador, z-ri Goce Karajanov
Dmitrija Uljanova 16 corpus 2, entrance 8, floor 1, Suite 509 & 510, 117292 Moscow T: ++ 74 99 124 33 57
T: ++ 74 99 124 33 59
F: ++ 74 95 982 36 34
M: moscow@mfa.gov.mk
Vatican-City VATIKAN

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Vatikanë

Ambasador, vendi i zbrazur
Via di Porta Cavalleggeri, 143 00165 Rome T: ++ 39 06 635 878
T: ++ 39 06 635 639
F: ++ 39 06 634 826
M: vatican@mfa.gov.mk
Slovenia REPUBLIKA E SLLOVENISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Lubjanë

Ambasador,

Ushtrues detyre, znj. Zorica Jovanovska

Rozna dolina, cesta IV/2, 1000 Ljubljana T: ++ 386 1 421 00 21
T: ++ 386 1 421 00 22
F: ++ 386 1 421 00 23
M: ljubljana@mfa.gov.mk
Serbia REPUBLIKA E SERBISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Beograd

Ambasador,

Ushtrues detyre, z. Vasko Grkov

Gospodar Jevremova 34, 11 000 Belgrade T: ++ 381 11 328 49 24
T: ++ 381 11 328 49 67
F: ++ 381 11 328 50 76
M: belgrade@mfa.gov.mk
Turkey REPUBLIKA E TURQISË
Gjithashtu  mbulon: Republikën islame të Iranit, Republikën e Kirigiskanit, Republikën e Azerbajxhanit dhe Republikën e Uzbekistanit
 

Ambasador, z-ri Zvonko Mucunski

Karaca sokak 24/5-6 Gaziosmanpasha Ankara T: ++ 903 12 439 92 04
T: ++ 903 12 439 92 08
F: ++ 903 12 439 92 06
M: ankara@mfa.gov.mk
Ukraine UKRAINË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Kiev

Ambasador, z-ri Stole Zmejkoski 
Ivan Fedorov 12 Kiev, 03150 T: ++ 380 44 287 78 82 F: ++ 380 44 287 78 92
M: dkpkiev@mfa.gov.mk
Hungary REPUBLIKA E HUNGARISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Budapest

Gjithashtu mbulon edhe Nigerinë
Ambasador, z. Igor Esmerov
Andrassy ut 130 1, em 1-2, 1062 Budapest T: ++ 36 1 33 60 510 F: ++ 36 1 33 60 511
M: budapest@mfa.gov.mk
France REPUBLIKA E FRANCËS

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Paris

Gjithashtu mbulon edhe Republikën e Portugalisë dhe Mbretërinë e Marokës
Ushtrues detyre, z-ri Gabriel Atanasov
5, rue de la Faisanderie, 75116 Paris T: ++ 331 45 77 10 50
T: ++ 331 45 77 89 63
T: ++ 331 45 77 10 73
F: ++ 331 45 77 14 84
M: paris@mfa.gov.mk
Netherlands MBRETËRIA E HOLANDËS

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Hagë

Gjithashtu  mbulon edhe Organizatën për mbrojtje  e armës kimike OPCV
Ambasador, 
Laan van Meerdervoort 50 – C, 2517 AM Den Haag T: ++ 31 70 427 44 64 F: ++ 31 70 427 44 69
M: hague@mfa.gov.mk
Croatia REPUBLIKA E KROACISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Zagreb

Ambasador,

Ushtrues i punës, z. Maçej Kaçorovski

Kralja Zvonimira 6/1, 10000 Zagreb T: ++ 385 1 45 72 812
T: ++ 385 1 46 17 261
F: ++ 385 1 46 20 369
M: zagreb@mfa.gov.mk
Montenegro REPUBLIKA E MALI  ZI

Ambasada  e Republikës së Maqedonisë në Podgoricë

Ambasadaor,

Ushtrues detyre, znj. Suhana Kerimi

Hercegovacka 49/3 20000 Podgorica T: ++ 382 20 667 415
T: ++ 382 20 667 416
F: ++ 382 20 667 205
M: podgorica@mfa.gov.mk
Czech-Republic REPUBLIKA E ÇEKISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Pragë

  • Sekretare e parë znj. Elionora Stankoviq
Na Vetru 4, 162 00 Prague 6 T: ++ 420 222 521 093 F: ++ 420 222 521 108
M: prague@mfa.gov.mk
Switzerland KONFEDERATA E ZVICRËS

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Bernë

Gjithashtu mbulon edhe Principatën e Lihteshtajnit
Ambasador,

Ushtrues detyre, z-ri Refet Hajdari

Kirchenfeldstrasse., 30, CH – 3005 Bern T: ++ 41 31 352 00 02
T: ++ 41 31 352 00 16
T: ++ 41 31 352 00 28
T: ++ 41 31 352 00 30
F: ++ 41 31 352 00 57
F: ++ 41 31 352 00 37
M: bern@mfa.gov.mk
Sweden MBRETËRIA E SUEDISË

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Stokholm

Gjithashtu mbulon edhe Republikën e Finlandës
Ambasador,  vendi i zbrazur
Riddargatan 35, 100 55 Stockholm T: ++ 46 8 661 18 30
T: ++ 46 8 667 21 45 (конзуларно одделение)
F: ++ 46 8 661 03 25
M: stockholm@mfa.gov.mk
Spain MBRETËRIA E SPANJËS

Ambasada e Republikës së Maqedonisë në Madrid

Gjithashtu  mbulon edhe  Andoren dhe Argjentinën
Ushtrues detyre, Tina Xhepovska
Calle Don Ramon de la Cruz, 107 2B, 28006 Madrid T: ++ 34 91 571 72 98 F: ++ 34 91 571 34 81
M: madrid@mfa.gov.mk
Australia AUSTRALIA
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Kanberra
Gjithashtu mbulon edhe Zelandën e Re
Ambasador, 

Ushtrues detyre, znj, Greta Stanoevska

25 Cobbadah street, O’MALLEY 2606, ACT T: + 612 6282 6220

M: +61(0)432 564 655

F: + 612 6282 6229
M: greta.stanoevska@mfa.gov.mk
New-Zealand ZELANDEN E RE e mbulon Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Kanberra të Australisë
Israel SHTETI IZRAEL
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Tela Viv
Ambasador, 

Ushtrues detyre, z. Alaksandër Avramovski

Paz Tower, 5 Shohan Street, 52136 Ramat Gan T: ++ 972 737 154 900
T: ++ 972 542 092 092
T: ++ 972 546 656 020
F: ++ 972 361 247 89
M: telaviv@mfa.gov.mk
India REPUBLIKA E INDISË
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Nju Delhi
Gjithashtu e mbulon: Malajzia, Shiri llanka, Indonezia, Nepali dhe Singapuri
Ambasador, 
Adresa:
Vasant Vihar Block A 15/30 New Delhi 110016
  T: ++ 91 (11) 4614 2603                                   F: ++ 91 (11) 4614 2604 M: delhi@mfa.gov.mk
Japan JAPONI
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Tokio
Ambasador, Andrijan Cvetkoviq
Higashi Gotanda 5-16-17, Shinagawa-ku, Tokyo 141-0022 T: +81 3 6868 7110 F: +81 3 6447 7930

M: tokyo@mfa.gov.mk

Kazakhstan REPUBLIKA E KAZAKISTANIT
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Astana
Ambasador, z-ri Ilija Psaltirov
Ul. “Tashenov” No3, Astana 010000,
Republic of Kazakhstan
Т: +7 7002221973 M: astana@mfa.gov.mk
Qatar SHTETI KATAR
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Doha
 
Ambasador, 

Ushtrues detyre z. Dragan Jordanovski

Al Eithart Street 941, Area 63, Al Dafna, West Bay, Doha T: ++ 974 49 31 374 F: ++ 974 48 31 572
M: doha@mfa.gov.mk
China REPUBLIKA POPULLORE E KINËS
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Peking
E mbulon: Republika Demokratike Popullore e Koresë, Mongolia, Republika Socialiste e Vietnamit dhe Tajlandë.
Ambasador, 

Ushtrues detyre, z-nja Zorica Tashkovska

Sun Li Tun Diplomatic Compound 3-2-21, Post code 100600, Beijing – PR China T: ++ 86 10 6532 7846
T: ++ 86 10 6532 7848
F: ++ 86 10 6532 7847
M: beijing@mfa.gov.mk
United-Arab-Emirates EMIRATET E BASHKUARA ARABE
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Abu Dabi
Ambasador, z-ri Sasho Tashevski
  • Abu Dhabi, Dyeenah St.,Villa No.10, PO Box 108225
  • working hours:  sunday – thursday  10h-14h
M:+97126505130

F: +97126359744

M: abudabi@mfa.gov.mk
Egypt REPUBLIKA ARABE E EGJIPTIT
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Kajro
Ambasador, 
Road Al Nahda 41, 3/402, Maadi, Cairo T: ++ 202 27 508 501 F: ++ 202 27 508 502
M: cairo@mfa.gov.mk
Morocco MBRETRIA E MAROKËS
E MBULON: Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Parisë, Republika e Francës
Nigeria NIGERIA
E MBULON: Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Budapest, Hungari
Argentina REPUBLIKA E ARGJENTINËS
E MBULON: Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Madrid, MBRETRIA E SPANJËS
Brazil REPUBLIKA FEDERALE E BRAZILIT
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Brazilia
Ambasador, Ivica Bocevski
Embaixada da República da Macedônia em Brasília
SHIS QL 26 CJ 05 LT 15
Lago Sul – Brasília DF – CEP: 71.665-155
República Federativa do BrasilCNPJ: 24.928.562/0001-68
T: 00 55 61 98276 1850 M: brasilia@mfa.gov.mk
Cuba KUBA
E MBULON: Misioni ekzistues e Republikës së Maqedonisë së Veriut pranë KOMBEVE TË BASHKUARA në
United-States SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Uashington
E mbulon: Meksika
Ambasador, z-ri Vasko Naumovski
2129 Wyoming Ave. N.W, Washington D.C. 20008 T: ++ 1 202 667 0501
T: ++ 1 202 667 2104
F: ++ 1 202 667 2131
M: washington@mfa.gov.mk
Canada KANADA
Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Otavë
Ambasador, z-ri Toni Dimovski
130 Albert St. Suite 1006, Ottawa, ON, K1P 5G4 T: ++ 1 613 234 38 82 F: ++ 1 613 233 18 52
M: ottawa@mfa.gov.mk
Mexico MEKSIKË
E MBULON: Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Uashington, SHBA