Денови на македонската култура во Тузла.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

„Ден на македонската поезија“ во Шведска
По 29 пат во централната градска библиотека во Гетеборг се одржа манифестацијата „Ден на македонската поезија“ во покровителство на Македонскиот Сојуз.
На манифестацијата присуствуваа Амбасадата на РМ, гости поети Катарина Јовчевска, Виолета Сековска и познатата тв водителка, естрадна ѕвезда и писателка Сузана Турунџиева.
Се одржа промоција на дво-јазичниот зборник „Калемење на светлината“ во издаваштвото на Друштвото „Златно перо“ од Битола со помош и поддршка од Агенцијата за иселеништво.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Bravo 👏 Makedonskiot jazik i kiriličnoto pismo nasekade vo svetov 🇲🇰 📚

Иднината останува на младите, ова е прав доказ како се правдат и спроведуват одобрените проекти со записи, со стручност со креативност и несебичност.
Едукативна Работилница на декорација на рачно изработени предмети со техника миx-медиа е започната со работа во Регионалната канцеларија на ЗГМНЗ „Гоце Делчев“ Пчињски округ на 05.10.2019 год.
По прв пат со деца на возраст од 10 до 16 год. започна реализација на одобрениот преокт од Националниот совет на МНМ во Регионалната канцеларија на ЗГМНЗ „Гоце Делчев“ Пчињски округ-Врање.
Тања Пешиќ дипломиран архитект со стручно искуство по потекло со придружба на Слаѓана Аризоновиќ –ликовeн уметник ја спроведува едукативната работилница и Стефанка Баланесковиќ -вoспитувач
Сите рачно изработени предмети ќе бидат дел од изложбата и истите предмети ќе бидат дарувани во хуманитарни цели.
Одбрани се рачни предмети кои ќе бидат подарени во Светите места манастирите: Св.Стефан и Св.Пантелемон.
Во целост овој проект го следи ТВ известување ИНФОМАК-2019.год.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Pocituvani! Vi blagodaram na pocituvanjeto sto ne prepoznavte so eden proekt kade naseto zdruzenie javno prezentira edna edukativna rabotilnica so strucni lica atkitekti-likovmi umetnici i akteri decata....

Во организација на наставничката по македонски јазик од Берлин, СР Германија, Ана Матовска - Смилевска, децата кои живеат и учат во Германија, имаа можност да бидат дел од проектот „Истражувам, учам и другарувам во мојата татковина”, поддржан од Кабинетот на министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми и Министерството за надворешни работи. За време на посетата, учениците имаа можност да се запознаат со убавините на земјата, а директорот Никола Шалваринов имаше можност да ја запознае најновата генерација на ученици кои го изучуваат македонскиот јазик во Берлин. Од страна на директорот, учениците добија подароци, преку кои ќе имаат можност да научат голем број на нови информации. Агенцијата за иселеништво останува отворена за соработка и поддршка со сите кои се залагаат за промоција на македонскиот јазик, култура, традиција и историја.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

Во организација на наставничката по македонски јазик од Берлин, СР Германија, Ана Матовска - Смилевска, децата кои живеат и учат во Германија, имаа можност да бидат дел од проектот „Истражувам, учам и другарувам во мојата татковина”, поддржан од Кабинетот на министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми и Министерството за надворешни работи. За време на посетата, учениците имаа можност да се запознаат со убавините на земјата, а директорот Никола Шалваринов имаше можност да ја запознае најновата генерација на  ученици кои го изучуваат македонскиот јазик во Берлин. Од страна на директорот, учениците добија подароци, преку кои ќе имаат можност да научат голем број на нови информации. Агенцијата за иселеништво останува отворена за соработка и поддршка со сите кои се залагаат за промоција на македонскиот јазик, култура, традиција и историја. 
#ЕвропаImage attachmentImage attachment

 

Коментирај на Facebook

Професионалецот се познава по своите дела. Секоја чест Ана , на твоите ученици, поддршката од родителите и секако министерот за дијаспора и МНР кои ги поддржуваат проектите. Уште многу успеси да Ве следат.УЖИВАЈТЕ ВО УБАВИНИТЕ НА ТАТКОВИНАТА.

Браво Ана за одличната идеја. Честитки и едно големо браво и за министерот за дијаспора и МНР кои поддржале еден ваков одличен проект.

Најдобрата пофалба за еден професионалец е неговото професионално дело. Ана е прекрасен наставник со кој Берлин секогаш ќе се гордее. Нејзините дела говорат сами за себе за големината на нејзиниот професорски профил. На Берлин секогаш ќе му треба Ана!

Браво

Секоја чест

+ Види повеќе коментари

Во неделата на 06 октомври на покана на градоначалникот на општина Муралто д-р Стефано Џиларди и раководителот за Образование, култура и спорт во општина Локарно адвокатот Џусепе Коти, заедно со дел од учениците и родителите од Швајцарија, беше посетена изложбата на шпанскиот уметник Manolo Valdés во музејот Casa Rusca во Локарно. Соработка со локалната средина и фолклорните друштва во кантон Тичино.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

Во саботата на 05 октомври учениците од фолклорната секција од Швајцарија учествуваа на одбележувањето на 10 годишнината на Хрватското културно уметничко друштво Тичино во салата Експочентро во Белинцона.
Благодарност до организаторите претседателот на ХКУД Тичино Еди Делич и наставничката по фолклор Марјана Јелусич за поканата.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Честито Мои Македонци горд Сум на Македонски фолкрорни Друштва , Поздрав

Новата учебната 2019/20 година во Швајцарската конфедерација започна на 02.09.2019 година.
Учество на учениците на одбележувањето на 20 годишнината од постоењето на МПЦО ,,Пресвета Богородица" од Локарно и од свечениот ручек во црквата Мадона дела Фонтана во Аскона (22.09.2019), организиран по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

Дуото „Долчеце“ го пробија ледот и по прв пат одржаа концерт на класична музика, македонски автори, во организација на здружението на македонци „Вардар“ Ниш. Салата на музичкото училиште во Ниш преполна, атмосферата полна со позитивна енергија, вечер за уживање и паметење.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

Дуото „Долчеце“ го пробија ледот и по прв пат одржаа концерт на класична музика, македонски автори, во организација на здружението на македонци „Вардар“ Ниш. Салата на музичкото училиште во Ниш преполна, атмосферата полна со позитивна енергија, вечер за уживање и паметење. 
#ЕвропаImage attachment

Хрватско – македонското друштво од Република Хрватска во период од 24.09.2019 година до 29.09.2019 година ќе биде во посета на земјата. Во продолжение програмата за посета и активностите на здружението.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

Хрватско – македонското друштво од Република Хрватска во период од 24.09.2019 година до 29.09.2019 година ќе биде во посета на земјата. Во продолжение програмата за посета и активностите на здружението. 
#Европа

„Денови на македонската култура во Ниш”
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

„Денови на македонската култура во Ниш”
#Европа

 

Коментирај на Facebook

Bravo za bogatata raznorodna kulturna programa na vasite "Denovi na Makedonska kultura" vo Niš. Čestitki za organizacijata👏 🇲🇰💞

Cestitki

CESTITKI💐

Среќен и успешен почеток на учениците кои ја посетуваат дополнителната настава на македонски јазик во Берлин!
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

Подготвени за успешен почеток на дополнителната настава на македонски јазик во Република Словенија. Среќна и успешна новата учебна 2019/2020 година.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

Подготвени за успешен почеток на дополнителната настава на македонски јазик во Република Словенија. Среќна и успешна новата учебна 2019/2020 година.
#ЕвропаImage attachmentImage attachment

 

Коментирај на Facebook

СРЕЌНА И УСПЕШНА ГОДИНА 📚🎉💼😘🎉

Za merak

27.08.19 - 14:20

Aгенција за иселеништво

#ЕвропаГолемата прослава по повод 20 годишниот јубилеј на македонското културно друштво „Охридски бисери„ ќе биде одржана на 28 септември 2019. Очекувајте интересни гости и содржини. ... Види повеќеВиди помалку

#Европа

Г-динот Шабан Рустемовски од село Требиште, Маврово/Ростуше, кој повеќе од 25 години живее и работи во Италија, на специјализираната болница за белодробни заболувања во Лешок и донираше колектор за прочистување на отпадни води. Во придружба со директорот на Агенцијата за одземен имот, г-дин Фатон Асани и министерот за здравство Венко Филипче, г-дин Шабан Рустемовски беше во посета на болницата. На средбата се заблагодари за приемот и посочи дека оваа донација ќе е од корист на болницата.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Bravo,za blagorodnata dusa i bogocoveckoto srce!!!❤️👏

Во период од 21.08.2019 година до 25.08.2019 година на плоштадот на средновековната тврдина Сигишоара во Република Романија, се одржува 17-то издание на културната манифестација „Проетника-Интеркултурен фестивал Сигишоара”, настан на кој ќе земат учество над 50 ансамбли на национални малцинства од Република Романија и ќе се претстават со традиционални ора и песни. Воедно на овој фестивал своја презентација имаше и Друштвото на Македонците во Република Романија, друштвото ги презентираше македонските традиционални ора и песни. Во продолжение дел од атмосферата од настанот.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰

#Европа

Здружение на граѓаните од македонското национално малцинство за Нишавската околија „Вардар“
Ниш го обележи еден од најголемите празници на македонскиот народ, со прием за представниците на локалната самоуправа, институциите за култура, бројни соработници, сонародници и членови на здружението, со подршка на Националниот совет на македонци во Србија и на Градската општина Медијана. На приемот на присутните се обратија третиот секретар на Амбасадата во Белград, Драган Митревски и претседателот на здружението Благе Петрушевски, а беа врачени и признанија за установи и поединци кои го подржуваа здружението во досегашната работа.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

#Европа
Види повеќе