Огласи и повици

Интерен оглас:

Број 01/2019 Агенција за иселеништво на Република Македонија за унапредување на административни службеници ќе биде објавен на интернет страницата на Агенција за администрација на ден 10.06.2019 (понеделник) во 10:00 часот.

Види повеќе

ЈАВЕН ПОВИК за пријава и увид во Избирачки список за гласање во странство за изборите за претседател на Република Македонија , 21 април 2019 година

Види повеќе

Претседателски избори 2019- Образец број 30

Види повеќе

Вести

Заменик директорот на Агенцијата за иселеништво, Осман Шукриу, на средба со иселениците во САД

Заменик директорот на Агенцијата за иселеништво, Осман Шукриу од 21 јануари до 31 јануари 2020 година, ќе ги посети иселеничките организации во Чикаго, Милвоки, Медисон и Детроит во САД. Шукриу ќе оствари средба и со преставниците на албанските училишта и иселеници бизнисмени во САД, на средбата ќе бидат презентирани проектите на Агенцијата за иселеништво. На овие средби со иселениците, заменик директорот Шукриу ќе ги информира присутните со надлежностите и активностите на Агенцијата, како и со програмата во 2020 година.
... Види повеќеВиди помалку

Заменик директорот на Агенцијата за иселеништво, Осман Шукриу, на средба со иселениците во САД

Заменик директорот на Агенцијата за иселеништво, Осман Шукриу од 21 јануари до 31 јануари 2020 година, ќе ги посети иселеничките организации во Чикаго, Милвоки, Медисон и Детроит во САД. Шукриу ќе оствари средба и со преставниците на албанските училишта и иселеници бизнисмени во САД, на средбата ќе бидат презентирани проектите на Агенцијата за иселеништво. На овие средби со иселениците, заменик директорот Шукриу ќе ги информира присутните со надлежностите и активностите на Агенцијата, како и со програмата во 2020 година.

 

Коментирај на Facebook

Дали може да објавите распоред на средбите со иселениците во САД, прецизна локација, датум и време? Ме интересира и дали има организирано средба со претставници на Македонските училишта, нели Шукриу е претставник на Република Македонија, а не на Албанија?! Немам намера да подгревам етничка тензија, но не гледам причина зошто претставник на Македонска државна институција да остварува средби со Албанската дијаспора! Албанија си се грижи за својата дијаспора. Вие како државна институција треба да се грижете за Македонската.

Bravo gospodine Šukriu, taka se rasprostranuva i vozobnovuva mreža kade siguren sum ķe vrodi plod i ķe doprinese se pogolema sorabotka pomegju vašata dijaspora i vašite institucii.

Koja drzava japretstavuva ,Makedonija ili pak Albanija ?

...Со претставници на албанските училишта???!... гонете се у пизду материн...

.овај мисли во Македонија е...и иселениците се Сдс и Заев....

Ana Dukoska Amin! Rekata gi ima krenato ovie!

Порано оваа институција се викаше Агенција за иселеништво на Република Македонија.

+ Види повеќе коментари

17.01.20 - 14:47

Aгенција за иселеништво

Нашата Стефанија Петковска, успешен спортист, успешен голаман во Whittlesea Stallions, Ranges, Preston Lions, со потпис на нов договор во нејзината спортска кариера. Честитки!Womens signings | 2020

AMSC is pleased to announce the signing of goalkeeper Stefania Petkovska.

Stef has been a goalkeeper at Whittlesea Stallions, Ranges, Preston Lions before moving west to Cairnlea.

Some of stefs personal highlights include 2009 B&F at Whittlesea Stallions &
2012 B&F at Whittlea Ranges.

Stef is a gym junkie, which comes to no surprise she is lead trainer at F45 Caroline Springs, and has won F45 trainer of the year in 2019.

She is very vocal from the box and has the ability to read attacking plays extremely well standing strong between the posts.

She is a joker off the pitch, but when it comes to gameday it’s 100% focus, so we cannot wait to see our shot blocker in action at Makland Park in 2020.

Please join us in welcoming Stef to Altona Magic. ⚫️🔴

#amsc #womenssignings #vardar #femalesinfootball
... Види повеќеВиди помалку

Нашата Стефанија Петковска, успешен спортист, успешен голаман во Whittlesea Stallions, Ranges, Preston Lions, со потпис на нов договор во нејзината спортска кариера. Честитки!

17.01.20 - 13:46

Aгенција за иселеништво

На ден 12.01.2020 година се одржа традиционалната приредба на учениците по повод почетокот на второто полугодие од учебната 2019/20 година и празникот Василица. Учество земаа учениците од рецитаторската, пеачката, ритмичко-балетската, фолклорната и драмската секција.
Присутните ги поздравија градоначалникот на општина Муралто д-р Стефано Џиларди и раководителот за Образование, култура и спорт во Локарно адвокатот Џусепе Коти.
На учениците и другите деца им беа доделени пакетчиња. Пакетчињата ги додели отец Драги Гоцевски.
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Brava Ane

Ane Timovska-Mitreva bravo dotka.. Gordost naša! ❤️

Колку вложен труд, љубов и насмеани дечиња! Гордост!

Blagodarnost do nasata draga nastavnicka👏👏👏

Bravo Ane ti posakuvam mnogu uspesi

Браво Ane Timovska-Mitreva Среќа и госдост наша заедно со децата ❤️❤️❤️

+ Види повеќе коментари

 

Коментирај на Facebook

Agencija za iselenistvo ste ili agencija za odnosi so religii vo dijasporata .??

16.01.20 - 3:41

Aгенција за иселеништво

🎒📓✏️ ИЗВЕСТУВАЊЕ!!! 🎒📓✏️
После многубројните празници и прослави, време е да се вратиме на училиште. Второто полугодие во училиштето Св. Наум почнува во Недела на 19-ти Јануари, во вообичаеното време 10:30.
Училиштето е отворено за упис на нови ученици кои може да ни се придружат за симболична школарина од 50 $ + 10$ за ужина. Сите оние кои се постари од 3 години и од одредени причини не можеа да почнат во Септември, може да ни се придружат сега да учиме Македонски и да другаруваме.
Се гледаме во Недела, се надеваме во проширен состав, одморени и спремни со нови сили во нови победи !!!
За дополнителни информации пишете на e-mail saintnaum2012@gmail.com.
***********
🎒📓✏️ ANNOUNCEMENT !!! 🎒📓✏️
After the many holidays and parties, it is time to go back to school. The second semester in the St. Naum school starts this Sunday, Jan 19th at the usual time 10: 30 AM.
The school is open for registration of new students, who can join us for a symbolic tuition of 50$ + 10$ for snacks. All of those older than 3 years, who for some reason could not start in September, can join us now to learn Macedonian and make new friends.
See you all on Sunday, hopefully in bigger number, eager to learn and strive for new achievements !!!
For more information, please send us an e-mail at saintnaum2012@gmail.com.
... Види повеќеВиди помалку

Image attachmentImage attachment

14.01.20 - 15:10

Aгенција за иселеништво

... Види повеќеВиди помалку

Во пожарите во Австралија изгоре куќата на Жаклина Михајлова

По скоро два месеци борба со огнените стихии на териороријата на цела Австралија, најмногу штети претрпеа шумските предели на Викторија и Нов Јужен Велс. Огнените јазици проголтаа илјадници хектари шума, уништија стотици домови, фарми, спортски и старски центри и покосија дваесетина човечки животи, илјадници животни и милијарди инсекти. Пожарите кои причинија неколку милијарди долари штета, се претпоставува дека се создадени од човечка негрижа кон заштита на природната средина, а многу од нив токму човекот е намерен создавач на пожарите. Многу луѓе настрадаа во борбата со пеколната огнена стихија, уште повеќе останаа заробени во шумските лавиринти опколени со оган и чад. Помош доаѓа од сите страни на светот, едни помагаат физички, други финансиски, трети со облека, четврти со прехранбени намирници. Македонците и тие масовно се приклучија во прибирање на парични сретства. Советот на Македонската Заедница за Нов Јужен Велс објави јавен повик за финансиска поддршка до сите црковни општини, културни и спортски друштва, пензионерски асоцијации, бизнисмени, од оваа огнена катастрофа што и се случува оваа година на нашата втора татковина Австралија, во која живеат околу 300.000 Македонци.
Деновиве пожар го зафати и излетничкото место Талбинго, кое се наоѓа 500 км на запад од Сиднеј. Како што сме информирани во него изгорела и куќата на нашата сонародничка Жаклина Михајлова, која како што изјавува за радиото СБС и РТВ Скопје покрај куќата и изгореле и многу артефакти, како и национални ракотворби, стари по неколку векови. Таа планирала во една блиска иднина да оснива Етно музеј во Сиднеј. - пренесува Иван Трпоски.
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

Во пожарите во Австралија изгоре куќата на Жаклина Михајлова

По скоро два месеци борба со огнените стихии на териороријата на цела Австралија, најмногу штети претрпеа шумските предели на Викторија и Нов Јужен Велс. Огнените јазици проголтаа илјадници хектари шума, уништија стотици домови, фарми, спортски и старски центри и покосија дваесетина човечки животи, илјадници животни и милијарди инсекти. Пожарите кои причинија неколку милијарди долари штета, се претпоставува дека се создадени од човечка негрижа кон заштита на природната средина, а многу од нив токму човекот е намерен создавач на пожарите. Многу луѓе настрадаа во борбата со пеколната огнена стихија, уште повеќе останаа заробени во шумските лавиринти опколени со оган и чад. Помош доаѓа од сите страни на светот, едни помагаат физички, други финансиски, трети со облека, четврти со прехранбени намирници. Македонците и тие масовно се приклучија во прибирање на парични сретства. Советот на Македонската Заедница за Нов Јужен Велс објави јавен повик за финансиска поддршка до сите црковни општини, културни и спортски друштва, пензионерски асоцијации, бизнисмени, од оваа огнена катастрофа што и се случува оваа година на нашата втора татковина Австралија, во која живеат околу 300.000 Македонци.
Деновиве пожар го зафати и излетничкото место Талбинго, кое се наоѓа 500 км на запад од Сиднеј. Како што сме информирани во него изгорела и куќата на нашата сонародничка Жаклина Михајлова, која како што изјавува за радиото СБС и РТВ Скопје покрај куќата и изгореле и многу артефакти, како и национални ракотворби, стари по неколку векови. Таа планирала во една блиска иднина да оснива Етно музеј во Сиднеј. - пренесува Иван Трпоски. 
#СоопштенијаImage attachment

 

Коментирај на Facebook

Голема загуба посебно за артефактите и националните ракотворби! Сочуствуваме со семејството Михајлови, г-ѓа Жаклина Михајлова е долгогодишен претседател на Македонскиот училишен Совет, член на Литературното друштво Григор Прличев од Сиднеј и поетеса која твори на македонски мајчин јазик. Во овие тешки мигови се молиме за сите кои доживееја несреќи во катастрофите од пожарот.

И оваа година во организација на Управниот одбор од Македонската Православна Црковна Општина Св.Стефан од Утрехт се Чествуваше Божиќ, Патрониот празник на Црковната Општина, Св. Стефан како и празникот Василица, со Божиќна Литургија која се одржа на 12 јануари 2020 година. Литургијата посетена од голем број верници кои живеат и работат во Холандија беше одржана од Отец Добрица Јанев, дојден во Утрехт специјално за овој повод. Управниот одбор упати благодарност до верниците за присуството и заедничкото чествување на Рождеството Христово!
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

И оваа година во организација на Управниот одбор од Македонската Православна Црковна Општина Св.Стефан од Утрехт се Чествуваше Божиќ, Патрониот празник на Црковната Општина, Св. Стефан како и празникот Василица, со Божиќна Литургија која се одржа на 12 јануари 2020 година. Литургијата посетена од голем број верници кои живеат и работат во Холандија беше одржана од Отец Добрица Јанев, дојден во Утрехт специјално за овој повод. Управниот одбор упати благодарност до верниците за присуството и заедничкото чествување на Рождеството Христово!
#СоопштенијаImage attachment

09.01.20 - 12:52

Aгенција за иселеништво

Pozivnica: Makedonska večer u Zagrebu
Покана: Македонска вечер во Загреб
... Види повеќеВиди помалку

Image attachment

Агенцијата за иселеништво Ви посакува Среќен Божиќ и Божиќни празници!
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

Агенцијата за иселеништво Ви посакува Среќен Божиќ и Божиќни празници!
#Соопштенија

 

Коментирај на Facebook

На сите Вас што работите во Агенцијата ви пожелувам среќен Божиќ и убави божиќни празници. Христос се роди! 💗

04.01.20 - 5:54

Aгенција за иселеништво

Прекрасна празнична честитка од далечната Австралија:
Џулиан Ралевски, 11 години, Волонгог, Австралија
... Види повеќеВиди помалку

04.01.20 - 5:52

Aгенција за иселеништво

Дедо МРАЗ дојде и кај НАС
Фотографии од Новогодишната приредба, доделување на наградите за конкурсот "ЗИМА - радост за секое дете" и посетата на Дедо Мраз во училиштето и црквата
... Види повеќеВиди помалку

Новогодишните празници инспирација за донација на г-дин Фатмир Веапи иселеник од Германија. Г-дин Веапи, престојните празници ги искористи да ја посети својата родна земја и на Јавната установа, Домот 11-ти Октомври им додели донација во парични средства и новогодишни пакетчиња за сите штитенци од Домот. Г-динот Фатмир Веапи, заедно со директорот на Агенцијата за иселеништво Никола Шалваринов имаа можност да се сретнат со директорката на Домот 11 Октомври г-ѓа Соња Стамевска, на средбата, директорката се заблагодари за донацијата на г-дин Веапи и воедно им додели на присутните благодарница за хуманото дело. Г-дин Фатмир Веапи се заблагодари за приемот и посака и во иднина да продолжат хуманите дела и да се зголемат детските насмевки. Нека ова хумано дело биде пример и поттик за голем број на идни хумани дела. Нека празниците бидат инспирација за голем број на детски насмевки и остварени желби! ... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Se uste postojat humani luge na zemjava,sekoja cest.

Bravo Borce sekoja cest

Allal da tie Allah da te nagradi amin

👏👏👏bravo allal da ti e...

+ Види повеќе коментари

02.01.20 - 12:26

Aгенција за иселеништво

Успешниот Александар Колтовски од Lalor United!#PVLFC

New Signing: Aleksandar Koltovski.

Plenty Valley Lions want to announce the arrival of experienced center back Aleksandar Koltovski from Lalor United where he played an important part in there championship last season. Having previously played for Altona Magic in the VPL and Sydenham Park in State League Division 1 where he was a regular starting 11 player for many years. Koltovski will play a massive role in our quest for promotion in Season 2020 by strengthening our backline and adding much needed experience. Senior coach Robert Dolevski is very happy to have a player of Aleks' quality and impressive resume sign for the club.

We welcome Aleks to The Lions Den.
... Види повеќеВиди помалку

Успешниот Александар Колтовски од Lalor United!

02.01.20 - 12:02

Aгенција за иселеништво

Жените во фудбалот. Одличната Мелиса Наумовска.WOMENS SIGNINGS | 2020

AMSC are pleased to announce the arrival of striker Melissa Naumovska.

Mel comes to us from SL4 West champions Point Cook, where she kicked 24 goals to come runners up Golden Boot and snag the 2019 Best & Fairest.

Mel is an accurate and technical player, strong on the ball and weaves in and out of defenders causing headaches.

Mel always has a smile on her face, enjoys her football so we cannot wait to see her bubbly personality shine in 2020.

Mel has had stints at SL1 Melbourne Knights proving how well she adapts her game against opponents.

Please join AMSC in welcoming Melissa to Makland Park in the red & black. ⚫️🔴

#TogetherStronger #womens #amsc #femalesinfootball #seniorwomensignings
... Види повеќеВиди помалку

Жените во фудбалот. Одличната Мелиса Наумовска.

Агенцијата за иселеништво Ви посакува здравје, среќа и благосостојба во новата година!
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

Агенцијата за иселеништво Ви посакува здравје, среќа и благосостојба во новата година!
#Соопштенија

На последниот ден од старата 2019 година, во просториите на Агенцијата за иселеништво на најмладите иселеници од Хамбург, СР Германија, им беа дадени новогодишни едукативни пакетчиња. ... Види повеќеВиди помалку

На последниот ден од старата 2019 година, во просториите на Агенцијата за иселеништво на најмладите иселеници од Хамбург, СР Германија, им беа дадени новогодишни едукативни пакетчиња.Image attachmentImage attachment

Новогодишните едукативни пакетчиња на Агенцијата за иселеништво, во рацете на најмладите во дијаспората. Горди и среќни лица! ... Види повеќеВиди помалку

По посетата на претставници од СР Германија и Италијанска Република, во просториите на Агенцијата за иселеништво, директорот Никола Шалваринов имаше можност да се сретне со претставници на македонската дијаспора од Република Србија, г-дин Горан Илијевски се заблагодари за приемот од страна на директорот Шалваринов и за целокупната поддршка на тимот на Агенцијата за иселеништво. Воедно директорот Шалваринов, на присутните им даде едукативни новогодишни пакетчиња, а најмладите ги израдува со заштитната маскота на Агенцијата за иселеништво, кучето Шарко.

Воедно ве покануваме на новогодишна дружба во просториите на Агенцијата за иселеништво на ул. Македонија бр. 19, секој работен ден од 20.12.2019 година до 31.12.2019 година од 11:00 до 13:00 часот. Оваа предновогодишна дружба е наменета за сите оние најмлади генерации на иселеници од Република Северна Македонија, кои во овој временски период се во посета на земјата.
На оваа средба, најмладата генерација на наши иселеници ќе имаат можност да добијат новогодишен подарок.
Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија е отворена за соработка со сите поединци и групации кои се залагаат за промоција на македонската историја, култура, образование и јазик во дијаспората.

#европа
... Види повеќеВиди помалку

По посетата на претставници од СР Германија и Италијанска Република, во просториите на Агенцијата за иселеништво, директорот Никола Шалваринов имаше можност да се сретне со претставници на македонската дијаспора од Република Србија, г-дин Горан Илијевски се заблагодари за приемот од страна на директорот Шалваринов и за целокупната поддршка на тимот на Агенцијата за иселеништво. Воедно директорот Шалваринов, на присутните им даде едукативни новогодишни пакетчиња, а најмладите ги израдува со заштитната маскота на Агенцијата за иселеништво, кучето Шарко. 

Воедно ве покануваме на новогодишна дружба во просториите на Агенцијата за иселеништво на ул. Македонија бр. 19, секој работен ден од 20.12.2019 година до 31.12.2019 година од 11:00 до 13:00 часот. Оваа предновогодишна дружба е наменета за сите оние најмлади генерации на иселеници од Република Северна Македонија, кои во овој временски период се во посета на земјата.
На оваа средба, најмладата генерација на наши иселеници ќе имаат можност да добијат новогодишен подарок. 
Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија е отворена за соработка со сите поединци и групации кои се залагаат за промоција на македонската историја, култура, образование и јазик во дијаспората. 

#Европа
#Соопштенија

Она што ме научи мултиетничко општество во Турција е дека не е важно од каде си, на која религија припаѓаш, дали имаш црна или бела боја на кожата, најважно во животот е да бидеш човек во вистинска смисла на зборот, разговор со Мартин Николовски новинар и студент на Хаџи Бајрам Вели Универзитетот во Анкара Турција.

1. Роден во Битола, своето средно образование го заврши во Економското училиште во Битола, а по тоа високото образование го продолжи на Хаџи Бајрам Вели Универзитетот во Анкара Турција, од каде желбата да студирате новинарство, надвор од границите на својата татковина?

- Желбата да студирам новинарство т.е. да бидам дел од медиумите е откако знаам за себе. Уште од најмала возраст имав интерес кон медиумите и таа љубов сеуште трае. За прв пат имав можност да застанам пред камера како гостин во емисијата ‘Кидс шоу’ што се емитуваше на сега веќе згаснатата локална телевизија Орбис од Битола. Во основно училиште бев дел од организацијата Детски Парламент, каде што се роди идеја за продукција на тв емисија за деца. Емисијата се викаше Детски Парламент и се емитуваше секоја сабота на регионалната Тера телевизија. Две сезони бев водител на оваа емисија, а една година на емисијата за средношколци Имај време за... исто на телевизија Тера. Подоцна имав своја авторска емисија На муабет со Мартин Николовски која заради финансиски причини беше прекината. Една година работев во веб-порталот setaliste.com.mk, а пред да дојдам во Турција на студии 3 месеци бев водител на вестите на сега веќе згаснатата регионална телевизија Канал Визија од Прилеп. Сето ова изминато искуство во македонските медиуми ми претставуваше мотив професионално да се образувам во сферата на новинарството и да бидам професионален новинар.

2. Со кои предизвици се соочувавте изминативе години додека студирате во странство?

- Најнапред се соочив со предизвикот на големината на градот. Живеам во главниот град на Турција, Анкара која брои приближно 6 милиони жители односно три Македонии. Оддалечен од семејството и моите пријатели исто така беше еден од предизвиците со кои се соочив тука. Турскиот јазик ми беше еден од најголемите предизвици, меѓутоа после седум месеци го совладав, за денес да можам течно да зборувам на турски јазик.

3. Постојат ли сличности и разлики во студирањето во странство во однос на она дома?

- Ќе бидам искрен, искрено не знам како изгледа високото образование во нашата земја, но од она што ми го раскажуваат моите пријатели навистина е на разочарувачко ниво. Но сепак, верувам дека Македонија има доста квалитени студенти и добри професори. За разлика од нашата земја, универзитетите во Турција ги има на Шангајската ранг листа за најдобри универзитети во светот. Високото образование во Турција го оценувам како исклучиво квалитетно, а пристапот на професорите кон студентите високо професионален.

4. Имате доста големо и богато новинарско искуство, а воедно сте млад и надежен новинарски кадар, што за вас значи новинарството, на што ве научи до сега?

- Хм, интересно прашање. Што за мене значи новинарството? Новинарството за мене претставува занает кој не се учи само преку книга и бубање, туку практично на терен. Новинарството за мене претставува професија која има сила да направи промени во општеството. За жал во последно време сведоци сме дека новинарството како професија воопшто не е почитувана, новинарите се понижени, работат во несоодветни услови и за многу ниски приходи. Истражувачко новинарство речиси и да нема, и во најголема мера е сведено на copy-paste принципот. На медиумите гледаме повеќе пропаганда во корист на носителите на власта, наместо потребните информации за кои на јавноста е потребно да им се презентираат. Граѓаните на нашата земја се медиумски неписмени и мора повеќе да се работи во тој дел. На крај би додал дека Македонија е рајот на лажните вести каде што секој пласира она што сака со што најчесто граѓаните се доведуваат во заблуда.

5. Како го исполнувате вашето слободно време?

- Слободното време најчесто го исполнувам во националната библиотека, Меѓутоа не ретко знаам и да се шетам низ најоддалечените делови на Анкара. Често одам на театар и концерти, ги посетувам парковите затоа што во Анкара се најубави, а викендот ми е секогаш резервиран за шопинг центрите.

6. Како е да се живее во Турција во моментов?

- Во моментов животот во Турција е отежнат. Последните две години има голема инфлација со што се доведе до паѓање на вредноста на турската лира. Производите секојдневно се поскапуваат, кога велам производи мислам на храна, облека и останатите основни продукти за живот. Сметам дека е зголемена сиромаштијата во земјата и искрено се надевам дека оваа состојба најскоро ќе се подобри.

7. Живеете и работите во мултиетничка и мултикултурна средина, на што ве научија различностите ?

- Турција е земја каде што има луѓе од различни националности и од целиот свет. Од Европа, Азија, Африка се до Америка и Австралија може тука да сретнете луѓе. Она што ме научи ова мултиетничко општество е дека не е важно од каде си, на која религија припаѓаш, дали имаш црна или бела боја на кожата, најважно во животот е да бидеш човек во вистинска смисла на зборот.

8. Кое е вашето омилено турско и македонско јадење?

- Турската и македонската кујна се слични. Така што немав воопшто проблем да се навикнам на турските јадења. Немам едно туку повеќе омилени јадења од турската кујна, па така би издвоил сарма од лозов лист, пиде, донер, ќунефе и ашуре. Кога сме кај македонската кујна, дефинитивно ловечка плескавица, свинска колбасица како и тавче гравче.

9. Кое е вашето мото за да одите напред и да грабите кон целта?

- Во сите овие години, многу работи во животот сум ги постигнал со упорност. Поради тоа секогаш им велам на моите пријатели бидете упорни во она што сакате да го добиете, не се откажувајте од вашата цел, не можете ништо да изгубите, напротив можете само да добиете. Упорноста секогаш победува!

10. Кои се вашите идни планови?

- Како иден план најнапред би издвоил да го завршам факултетот, за што се надевам наредната година ќе дипломирам. После тоа сакам да продолжам на пост дипломски студии во Македонија или некоја друга држава, а исто така би сакал да се вработам. Да работам во сферата на мојата професија во која вложив голем труд и многу љубов.

11. Дали би се вратиле дома и би направиле некој голем новинарски проект?

- Секако. Едвај чекам да се вратам во телевизија, затоа што телевизијата е мојата најголема љубов.
... Види повеќеВиди помалку

Агенцијата за иселеништво Ви посакува Среќен Божиќ со желби за мир, среќа и многу здравје!
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

Агенцијата за иселеништво Ви посакува Среќен Божиќ со желби за мир, среќа и многу здравје!
#Соопштенија

 

Коментирај на Facebook

Среќни празнични денови 🙏🎄

SREKEN BOZIK

Почитувани најмлади,

Ни претставува чест и задоволство да ве поканиме на новогодишна дружба во просториите на Агенцијата за иселеништво на ул. Македонија бр. 19, секој работен ден од 20.12.2019 година до 31.12.2019 година од 11:00 до 13:00 часот. Оваа предновогодишна дружба е наменета за сите оние најмлади генерации на иселеници од Република Северна Македонија, кои во овој временски период се во посета на земјата.
На оваа средба, најмладата генерација на наши иселеници ќе имаат можност да добијат новогодишен подарок.
Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија е отворена за соработка со сите поединци и групации кои се залагаат за промоција на македонската историја, култура, образование и јазик во дијаспората.
Заедно да ја споделиме новогодишната магија!
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

Почитувани најмлади, 

Ни претставува чест и задоволство да ве поканиме на новогодишна дружба во просториите на Агенцијата за иселеништво на ул. Македонија бр. 19, секој работен ден од 20.12.2019 година до 31.12.2019 година од 11:00 до 13:00 часот. Оваа предновогодишна дружба е наменета за сите оние најмлади генерации на иселеници од Република Северна Македонија, кои во овој временски период се во посета на земјата.
На оваа средба, најмладата генерација на наши иселеници ќе имаат можност да добијат новогодишен подарок. 
Агенцијата за иселеништво на Република Северна Македонија е отворена за соработка со сите поединци и групации кои се залагаат за промоција на македонската историја, култура, образование и јазик во дијаспората. 
Заедно да ја споделиме новогодишната магија!
#Соопштенија

Директорот на Агенцијата за иселеништво, Никола Шалваринов оствари работна средба со претставниците од Друштвото на Македонците во Романија. На средбата се разговараше за понатамошната соработка помеѓу друштвото и институцијата, продолжување и продлабочување на соработката преку заеднички активности. Присутните се заблагодарија за секојдневната поддршка на здружението на Македонци во Романија.
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

Директорот на Агенцијата за иселеништво, Никола Шалваринов оствари работна средба со претставниците од Друштвото на Македонците во Романија. На средбата се разговараше за понатамошната соработка помеѓу друштвото и институцијата, продолжување и продлабочување на соработката преку заеднички активности. Присутните се заблагодарија за секојдневната поддршка на здружението на Македонци во Романија.
#Соопштенија

 

Коментирај на Facebook

Pozdrav site Romania Makedonski Priateli

POZDRAV OD RAVENNA IT.SAMO NAPRED

17.12.19 - 16:00

Aгенција за иселеништво

#ЕвропаВреме е да го завршиме ова полугодие, среќни и насмеани што го сакаме, почитуваме и учиме својот мајчин јазик
Среќни празници!
... Види повеќеВиди помалку

#Европа

17.12.19 - 15:30

Aгенција за иселеништво

#АмерикаМАКЕДОНСКО УЧИЛИШТЕ “Св. НАУМ” од Chicago
10 S. 330 Route 83, Willowbrook, IL, 60527

Распишува КОНКУРС за детска творба на тема:
“ЗИМА – радост за секое дете”

Творбите да бидат од типот постер – комбинација од цртеж или слика со пишан текст (поезија или проза), исклучиво на кирилично писмо на Македонски јазик. Постерите може да бидат изработени рачно на хартија или компјутерски во дигитална форма. Право на учество имаат не само учениците од Св. Наум и од Chicago, туку сите деца од Македонската дијаспора.
Конкурсот е отворен заклучно до 15 Декември 2019 година.

Творбите може да бидат доставени лично во училиштето Св. Наум за време на неделните часови од 10:30 до 12:15 или да бидат пратени во дигитална форма по е-маил: saintnaum2012@gmail.com. Творбите да бидат проследени со податоци за авторот: име, презиме, возраст, е-маил, телефон, адреса.

Делата ќе бидат објавени анонимно на Facebook страницата Saint Naum Macedonian School и ќе бидат отворени за гласање во периодот од 16-21 Декември 2019 година. За најдобрите 3 дела, кои ќе бидат избрани според бројот на гласови (Like-ови) собрани на Facebook страницата, ќе следат награди. Наградите ќе бидат доделени за време на Празничната приредба на 22 Декември во црквата Св. Кирил и Методиј (10 S. 330 Route 83, Willowbrook, IL, 60527), додека за победниците што не се од Chicago, ќе бидат испорачани по пошта. СИТЕ ДЕЛА ќе бидат објавени во наредниот број на Macedonian Social, заедно со име на авторот.

За дополнителни информации, обратете се по е-маил на: saintnaum2012@gmail.com.
... Види повеќеВиди помалку

#Америка

НОВОГОДИШНА ПРИРЕДБА И БАЗАР СО ТРАДИЦИОНАЛНА МАКЕДОНСКА ХРАНА🎅🇲🇰🌲

ПО ПОВОД НОВОГОДИШНИТЕ ПРАЗНИЦИ, УЧЕНИЦИТЕ, НАСТАВНИЧКАТА ЕЛИЦА А. СТОЈАНОСКА И РОДИТЕЛИТЕ ОД ДОПОЛНИТЕЛНАТА НАСТАВА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ПАРИЗ, ПАНТАН И РУАН, ОРГАНИЗИРАА НОВОГОДИШНА ПРИРЕДБА И БАЗАР СО ТРАДИЦИОНАЛНА МАКЕДОНСКА ХРАНА.

СЛИКАТА БЕШЕ КОМПЛЕТНА,
ЗАТОА ШТО ЗДРУЖЕНО И СПЛОТЕНО УЧЕНИЦИТЕ ОД ПАРИЗ, ПАНТАН И РУАН, РОДИТЕЛИТЕ, АМБАСАДОРКАТА ЈАДРАНКА ЧАУШЕВСКА-ДИМОВ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА ЦРКОВНА ОПШТИНА "СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ"-ПАНТАН, ОТЕЦ ДАНИЕЛ, ВРАБОТЕНИТЕ ОД АМБАСАДАТА, НАШИОТ ОДБОЈКАР " ЃЕОРГИ ЃЕОРГИЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ЧЛЕНОВИТЕ ОД АСОЦИЈАЦИЈАТА "ИЛИНДЕН 1903" - РУАН И МНОГУ ДРУГИ ДОБРЕДОЈДЕНИ ГОСТИ МАКЕДОНЦИ, УЖИВАВМЕ ВО ПРЕКРАСНИТЕ МАКЕДОНСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ И ВО МАГИЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ ЖАГОР.

ВКУСОТ НА МАКЕДОНСКАТА ХРАНА ГИ ПОТСЕТИ ПРИСУТНИТЕ НА ТАТКОВИНАТА, НА УБАВИНАТА, НА СТАРОТО ОГНИШТЕ...
🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰

УЖИВАЊЕ ЗА СИТЕ СЕТИЛА 👌
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Илустративна равенка за дефиницијата “Цело е кога има сЕ”. Најсрдечни пофалби до сите учесници. Пример сте за успешна соработка.

🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰

🌲🇲🇰Денес на покана на Амбасадорката Сузана Зеленковска дел од учениците кои ја посетуваат дополнителната настава по македонски јазик во Република Словенија се представија со новогодишна приредба и притоа и ја подаривме елката на другарство. Амбасадорката им додели новогодишни пакетчиња. Благодарност до Амбасадорката и до сите вработени. Благодарност и до родителите кои не подржуваат во нашите активности.🎅🌲🇲🇰 ... Види повеќеВиди помалку

11.12.19 - 14:00

Aгенција за иселеништво

#АвстралијаМакедонскиот Просветно Училишен Одбор за НЈВ и оваа година успешно го организира својот годишен концерт за учениците што го изучуваат македонскиот јазик во Австралија.
Одличен концерт со убави песни,радост, среќа,дружба и секако најважниот -Дедо Мраз.

Ние учителките горди сме на нашите ученици - претставници на нашето македонско училиште,што денес иако во мал број, одлично се претставија со песната Распеани срца.
Браво, вие сте нашите херои 🇲🇰🇲🇰⛄️🇲🇰🇲🇰

The Macedonian School Council of NSW held their end of year Christmas concert for all the Macedonian schools.
Again an excellent concert with wonderful Christmas songs sung by the students, music, fun and of course a visit by Santa Clause.

Well done to all our students who attended!!
... Види повеќеВиди помалку

11.12.19 - 13:00

Aгенција за иселеништво

#АвстралијаWe had a wonderful time at the Bunnings Christmas Crafts Workshop tonight. The kids put on a fantastic performance. Well done 👏👏👏 ... Види повеќеВиди помалку

Членовите на Македонскиот клуб „Македонија е.в.Бремен“ во сабота на 7 декември, новогодишните празници ги прославија со македонска вечер, збогатена со музика и храна. Посебна радост на прославата донесе Дедо Мраз, кој на најмалите им подели новогодишни пакетчиња. Раководството на Клубот упати апел до Македонците во Бремен за помасовно присуство на настаните, со цел чување и негување на македонската култура и традиција.
#Европа
... Види повеќеВиди помалку

Претседателот на Романија, Клаус Вернер Иоханис со Декрет го прогласи 8-ми декември за „Ден на македонскиот јазик во Романија“. По овој повод, Македонците во Романија, одржаа културна манифестација.

Македонците во Романија, мотивирани се со верба во знаењата на Конески, но и од духовната упорност и од трпението на Свети Климент, како и од визионерството на Крсте Петков Мисирков и на целата редица македонски дејци и просветители кои го одбранија заслуженото место на македонскиот јазик како посебност во светската ризница на јазиците – рече Мариана Венера Попеску.

Мариана Венера Попеску е пратеник во романскиот парламент каде го претставувала македонското национално малцинство.
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Bravo Mariana!!! Sto pobrzo Makedonija si go vrati suverenitetot i državata, toa podobro!!! Deca lecime so SMS poraki,a majčinstvo gi uživa site nasi prava vo maticnata ni država!!! Deneska zagubivme mlad život!!! Devojceto ne go dočeka vecerasniov koncert koj bese za nejzino lekuvanje!!! Od bolno po bolno za Makedonija!!! Pozz i mnogu uspeh!!!

Респект!!!

06.12.19 - 14:00

Aгенција за иселеништво

#АмерикаFinally we received our Championship Trophy

****** MUSL 2019 CHAMPIONS ******

🏆🏆🏆- FK VARDAR -🏆🏆🏆

Photo: FK Vardar Manager/Head Coach Borce Bob Kosteski and MUSL Vice-president Tracee Senter
... Види повеќеВиди помалку

#АмерикаImage attachmentImage attachment

06.12.19 - 13:30

Aгенција за иселеништво

#ЕвропаOdrzana redovna skupstina drustva MKD "Makedonija" 02.12.2019 ... Види повеќеВиди помалку

#ЕвропаImage attachmentImage attachment

Со освоеното прво место на натпреварот за ритмичка гимнастика на OWL купот, ја отвора можноста за да ја оствари својата желба за учество во Бундес лигата, каде што на своите 11 години ќе има можност да се натпреварува во сениорската категорија, каде учествуваат гимнастичарки до 20 години. Сестрите Илина (11 години) и Ева (9 години) во СР Германија се најпознатите македонски спортисти во ритмичка гимнастика. Разговор со Илина Соколовска.

1. Со своите 11 години го освоивте третото место во натпреварите по ритмичка гимнастика во Германија, а вашата сестра со своите 9 години го освои првото место во натпреварите, стручните лица за овој спорт коментираат дека сте едни од најдобрите спортисти, што за вас значи ритмичката гимнастика?

- Ритмичката гимнастика ме исполнува. Секојдневно тренирам со многу забава и радост. Натпреварите за мене се најглавното, каде што можам да ги покажам моите вештини.

2. Од каде желбата за спортување и усовршување на ритмичката гимнастика?

- Бидејќи овој спорт е разновиден. Составен е од: балет, акробатика, гимнастика и танцот. Затоа ми се допаѓа. Од својата шест годишна возраст го засакав, најпрвин поради убавите фустанчиња.

3. За да ги постигнете овие резултати, колку е потребно да се вложи труд и вежбање во ритмичката гимнастика?

- Секојдневниот тренинг е од 3 до 4 часа па и повеќе, најважното од се е да се биде во форма и да се усовршат вештините кои ги бара самиот спорт и нормално, најважното од се е да не се дојде но несакани повреди.

4. Минатата година имавте интернационален настап во Украина, каде го освоивте првото место и бевте прогласена за принцеза на ритмичката гимнастика, што за вас значат натписите и коментарите во јавноста?

- Јас се гордеам и се радувам на поддршката што ја добивам од реалните натписи и коментари во медиумите.

5. Го освоивте првото место на натпреварот по ритмичка гимнастика наречен ОWL, кој се одржа во германскиот град Белфилд, а со оваа победа ја отвори сезоната на натпревари во Бундес лигата. Според постигнатиот успех, оваа година ќе се натпреварувате во сениорската категрија во германската прва лига каде учествуваат и гимнастичарки до 20 години. Сооглед дека овој натпревар е од голема важност за вас како спортист, какви подготовки во иднина следуваат за овој натпревар, ќе можете ли да го објасните процесот на подготовка за еден сериозен настан?

- Со секојдневни интензивни тренинзи се подготвувам за големите натпревари кои ме очекуваат, со истиот интензитет се подготвувам и за време на летниот распуст. Своето знаење и подготовка го реализирам со моите тренери кои се задолжени за мојата спортска едукација.

6. Колку е од клучно значење соработката со искусни тренери по ритмичка гимнастика? Кои совети ви ги потенцираат вашите тренери?

- На сите мои тренери им е познат овој спорт. Имаат големо искуство, а некои од нив имаат и интернационално искуство. Воедно многу добро ме познаваат со оглед дека сум блиска со нив и ги знаат моите спортски потреби и можности во секој момент.

7. Што е потребно за да се биде успешен спортист во Германија?

- Најважното од се е желбата и упорноста кога е најтешко и да не се откажеш кога е најпотребно и нормално едно од неколкуте важни работи е и финансиската поддршка.

8. Кои се вашите планови за иднина?

- За оваа сезона посакувам да се натпреварувам во германското финале, да немам повреди, а за понатака да си го завршам успешно моето образование.

9. Како го исполнувате вашето слободно време?

- Иако немам многу слободно време, но сепак кога имам можност сакам да се дружам со моите другарки, да одиме на кино, да јадеме сладолед и да се шетаме низ градот.
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Cestitki I samo napred. .🔥🔥🔥🔥🔥🔥

Bravo!

Bravo Makedončinja 👏 😘 ❤️ 🇲🇰

04.12.19 - 14:04

Aгенција за иселеништво

МАКЕДОНСКО УЧИЛИШТЕ “Св. НАУМ” од Chicago
10 S. 330 Route 83, Willowbrook, IL, 60527

Распишува КОНКУРС за детска творба на тема:
“ЗИМА – радост за секое дете”

Творбите да бидат од типот постер – комбинација од цртеж или слика со пишан текст (поезија или проза), исклучиво на кирилично писмо на Македонски јазик. Постерите може да бидат изработени рачно на хартија или компјутерски во дигитална форма. Право на учество имаат не само учениците од Св. Наум и од Chicago, туку сите деца од Македонската дијаспора.
Конкурсот е отворен заклучно до 15 Декември 2019 година.

Творбите може да бидат доставени лично во училиштето Св. Наум за време на неделните часови од 10:30 до 12:15 или да бидат пратени во дигитална форма по е-маил: saintnaum2012@gmail.com. Творбите да бидат проследени со податоци за авторот: име, презиме, возраст, е-маил, телефон, адреса.

Делата ќе бидат објавени анонимно на Facebook страницата Saint Naum Macedonian School и ќе бидат отворени за гласање во периодот од 16-21 Декември 2019 година. За најдобрите 3 дела, кои ќе бидат избрани според бројот на гласови (Like-ови) собрани на Facebook страницата, ќе следат награди. Наградите ќе бидат доделени за време на Празничната приредба на 22 Декември во црквата Св. Кирил и Методиј (10 S. 330 Route 83, Willowbrook, IL, 60527), додека за победниците што не се од Chicago, ќе бидат испорачани по пошта. СИТЕ ДЕЛА ќе бидат објавени во наредниот број на Macedonian Social, заедно со име на авторот.

За дополнителни информации, обратете се по е-маил на: saintnaum2012@gmail.com.
... Види повеќеВиди помалку

02.12.19 - 17:00

Aгенција за иселеништво

#АвстралијаЧеститки до МКУД” Вардар “ за јубилејот 35 години промоција на македонското оро,музика, песна,култура и традиција овде во Австралија.
Прекрасна забава, одлична управа и секако најдобри играорците, кои со својата игра не воодушевија и не направија ГОРДИ МАКЕДОНЦИ.
Голема чест ни беше што нашето македонско училиште беше дел од оваа прослава и браво за нашите ученици за одличната изведба на песната Распеани срца🇲🇰❤️🇲🇰
... Види повеќеВиди помалку

02.12.19 - 16:30

Aгенција за иселеништво

#АвстралијаMFE Sloboda has been busy preparing for our performance tomorrow at MCASA’s Summer Fete/Garage Sale!

We’re on stage at 2pm at the Community Hall grounds - come along and show your support! Also enjoy some traditional Macedonian music and dancing 😄

😃🇲🇰🇲🇰
... Види повеќеВиди помалку

#Австралија

Нашиот Климент Димитриески во 2020 година ќе игра за Lalor United Sloga. Димитриески имаше неверојатна сезона во 2019 година, постигнувајќи 30 гола на 18 натпревари.
#Австралија
... Види повеќеВиди помалку

Нашиот Климент Димитриески во 2020 година ќе игра за Lalor United Sloga. Димитриески имаше неверојатна сезона во 2019 година, постигнувајќи 30 гола на 18 натпревари.
#Австралија

Љубов кон уметноста втемелена од најраното детство. Уметник, музички педагог, универзитетски професор на Универзитетот Рузвелт во Чикаго, разговор со Јана Павловска Молтз.

Треба да бидете толку подготвени за вашата аудиција, што ќе нема простор за ништо помалку од вашето најдобро.

1. Родена сте во Скопје, по завршувањето на вашето образование во земјата, се запишувате на мастер клас за пијано на Univerzitetot Ruzvelt во Chicago, во САД. Од каде желбата за изучување на музичката уметност и зошто САД беше вашиот избор за изградба на вашето високо образование?

Љубовта кон музиката и уметноста се втемелија во мене многу природно - потекнувајќи од уметничко семејство неминовно имаше удел во мојата животна определба - музиката. Од моите најрани почетоци бев постојано во допир со културата: концерти, изложби, театри. Мојот татко е академски ликовен уметник, моите две сестри - доктори по науки по уметност и мојата мајка, која и ако е економист е голем љубител на уметноста. Дружењето со пијаното од најмали нозе на еден многу природен, спонтан и ненаметлив начин прерасна во моја пасија и професија. За мене уметноста не е професија, туку единствениот начин на кој би можела да битисувам. Тоа е еден искрен опис на моја поврзаност со музиката и уметноста во целина.
САД се случи толку ненадејно што понекогаш кога размислувам и се навраќам и по толку години се уште ми е чудно за тој потег и мојата преселба. Во 2008 година имав можност да го посетам Чикаго, но како турист. Од моментот кога стапнав во градот ме обзема една чудесна енергија и убавините на градот длабоко ме воодушеви. Културата која зрачи од градот „ме покани” да се заљубам во него. Се сеќавам го посетив универзитетот Рузвелт и неговата архитектура длабоко ме пленеше. Чикашката филхармонија (еден од најдобрите оркестри во светот) е на толку блиска далечина до него, а воедно е дом на најголемите имиња во музичкиот свет и денеска. Едноставно, сите тие импресии предизвикуваат силна возбуда во мене, така што почнав силно да размислувам за продолжување на моите студии таму.

2. Во моментов работите на Универзитетот Рузвелт во Чикаго како музички педагог, како човек кој го пренесува своето знаење на помладата генерација, на кои професионални вештини и знаења ги учите вашите слушатели?

Педагогијата ми претставува огромна љубов и големо задоволство. Голема чест ми преставува да можам да го пренесам своето знаење на истиот факултет како што јас самата бев студент. Преку часовите со моите студенти, јас исто така можам многу да научам и се надоградувам како педагог, а тоа е една взаемна размена. Секој професионален растеж кај нив ме прави среќна и длабоко исполнета.
За мене како педагог многу е важно да умеам да го пренесам најдоброто од моите учители. Дисциплината во работата, естетиката во музиката, препознавањето на значењето на секоја нота напишана од композиторот во делото, затоа што ништо не е случајно таму. Јас имав можност да учам од фантастични педагози за време на моето образование, а верувајте тоа е голема среќа во оваа професија која е втемелена врз индивидуална настава. Највеќе од се се трудам, не да им покажам на моите студенти како да музицираат, туку да успеат да го пронајдат својот сопствен музички глас и професионален правец на развивање.

3. Продолжувате со докторски студии по уметност на Универзитетот во Илиноис, под раководство на професорот Вилијам Хејлс, со кои предизвици се соочивте во вашето образование?

Токму така, во моментов сум докторски кандидат на Универзитетот Илиноис (University of Illinois), како што велите, јас сум пресреќна да работам проф. д-р Heiles, после работата со моите незаменливи предходни професори проф д-р Choi и проф др. Lazar. Ми претставува чест и задоволство што учам на овој универзитет, кој е еден од десетте универзитети кои тука се познати под името „големите десет”. Колку што има убавина во музиката и во оваа професија, верувајте има и толку предизвици. Нивото на артизам и перформанс на музичките академии во САД е толку високо, што неминовно бара да го вложите најдоброто од себе. Се помалку од тоа е едноставно неприфатливо. На докторските студии на пример ќе примат можеби околу 3 студенти од приближно или повеќе од 100 апликанти. Треба да бидете толку подготвени за вашата аудиција, што ќе нема простор за ништо помалку од вашето најдобро. Од друга страна пак, се натпреварувате со студенти пијанисти од сите страни на светот, каде што професионалноста е на високо ниво, па така предизвикот е голем, за да се изразите целосно на сцената, за време на вашите аудиции.

4. Имате голем број на успешни настапи на национално ниво, така и на меѓународно ниво во Бугарија, Италија, Франција, Велика Британија, САД, Германија, претстави во седиштето на Чикаго, вклучувајќи ја и салата во Ganc, салата на Чикашката Филхармонија, Театарот Шопен, што е потребно за да се биде успешен пијанист?

Многу ви благодарам за убавите зборови! Си мислам, јас за себе така не размислувам (се смее). Ми се чини дека најважно од се е што не тежнееам кон успехот како таков, едноставно пристапот со толку љубов и посветеност кон музиката, кон она што го правам, е она што ме води по мојот пат и ми ги отвора вратите кон концертната сцена. Неминовно е, да бидам јасна, професионалната пожртвуваност и посветеност, а и голема дисциплина во работата, неуморно вежбање и преслушување на секој тон, часови и часови по ред. Но ми се чини, нема поголема награда од своја изведба за која си задоволен и истата ве исполнува, физичката исцрпеност после часови вежбање ве наградува со исполнет дух и сатисфакција од изработеното.

5. Се сеќавате ли на вашите први учители по пијано, кои беа нивните совети и насоки за постигнување на успех?

Ах секако! Во оваа професија индивидуалната настава е од најголемо значење и се поврзувате силно со вашиот професор. Јас своето средно образование го започнав во музичкото училиште „Илија Николовски Луј”, каде што изучував нижо образование под раководство на професор Рита Трпчева - Поповиќ и средно образование во класата на професор Катерина Кетковиќ - Фидановска. Дипломски и постдипломски студии студирав на Музичката академија под раководство на професор Тодор Светиев. Моите професори имаат големо значење во мојот животен пат, без нив, сметам дека немаше да успеам да постигнам. Засекогаш ќе бидам благодарна за се што ме научиле на макотрпна работа, дисциплина, неуморност, љубов кон работата и часови неуморна работа со мене. Благодарна сум им што ми ја дале основата, врз која можам да се надградувам тука во САД.

6. Што за вас значи музиката и уметноста?

Уметноста и музиката се длабоко втемелени во мене, тие се дел од моето битие, дел од моето ДНК. Пред некој ден наидов на мислата од Ф.Ниче која велеше: „Уметноста постои за да не излудиме од суровата реалност”. Ме натера долго да размислувам, колку оваа мисла е моќна. Во уметноста има многу мечтаења и идеализам, но исто така, има и многу реалност, работа, па дури тогаш инспирацијата „долетува“, да ги „додлетува”, деталите и финесите. Или мотивирачка мисла изречена од П.Пикасо, која често си ја повторувам која вели: „Кога инспирацијата ќе ми дојде, ќе треба да ме најде како работам”.

7. Во вашата биографија ќе забележите голем број на награди за пијано изведба, победник на CCPA Piano Showcase tour and a Gilmore Festival 2011, Rudolph Ganz Award, се само дел од наградите, што за вас значат наградите?

Наградите се добредојдени, тие се една убава и мотивирачка сила, а и сатисфакција за сработеното и оствареното. Уште повеќе, тие се мотивација за вложување на уште поголема енергија и работа кон постигнување на идни понатамошни цели. Тие се многу инспиративни, а најмногу кога не се очекува, еден доказ дека постои некој кој го вреднува она што го правите. Да бидам јасна, во оваа професија, никогаш нема да бидете свои и препознатливи доколку во својата работа и концертирањето се трудите да бидете допадливи некому (на публиката), но кога наградата е врачена кон препознавањето на личниот израз, тогаш е вистински двигателна сила.

8. Покрај секојдневните напорни тренинзи и професионалниот ангажман, како го исполнувате вашето слободно време?

За да бидете успешен изведувач, неминовно е да сте „будни” на многу нивоа: добра книга, театарска претстава или концерт, постојано навраќање кон историјата на уметноста, но и секојдневието на животот, прошетки во природата, вечера во семејството, средба со пријателите или излез во клуб. Се што ме опкружува има мал удел кон целината на сопствената инспирација. Уживам во природата. Ми се чини во Чикаго се заљубив во огромната водена површина која целосно ја заобиколува источната страна на градот. Секој пат кога времето ми дозволува ќе прошетам покрај езерото, инспирирана од пространоста, големината и чистината која ја нуди.

9. Што ве прави среќна? Од каде ја црпите вашата позитивна енергија?

Можеби звучи и како клише, но навистина се трудам да пронајдам среќа во малите работи. Позитивниот став кон нештата и оптимистичкиот дух ми се водечки двигател во животот. Многу е лесно тие да се урнат или изгубат со урнебесно - брзо темпо на нашата денешница, кое го живееме, но се трудам да ги темелам сопствените вредности врз нив. Многу ме усреќува добрината и љубезноста и кога е восприемена и кога е упатена. Ме прави среќна семејството и семејните вредности, како и мајчинството кое е носител на најсилната позитивна енергија која го исполнува секој молекул на моето битие.

10. Која порака ќе ја испратите до сите читатели на ова интервју?

Голем поздрав до сите ваши читатели! Следете ги вашите идеи и многу вредно работете кон остварување на саканите цели. Се е возможно кога искрено ќе се посака. По зборовите на големиот П. Куељо: „Кога нешто силно ќе посакате целиот универзум ќе се отвори за да ви помогне да го остварите”. А на вам ви благодарам за убавиот разговор и честа да бидам ваш гостин.
... Види повеќеВиди помалку

 

Коментирај на Facebook

Cestitki Jana, mnogu ubavo intervju!!!

Јана големи честитки за убавите размислувања и кажувањ многу убаво

Preubavo intervju bravo Jana

Chestitki Jana, keep going!

Во просториите на Агенцијата за иселеништво, директорот Никола Шалваринов имаше работна средба со поетесата Лидија Линдоф од Шведска. Г-ѓа Лидија Линдоф се заблагодари за средбата и воедно го информираше директорот на Агенцијата за својата промоција на книгата „Во будење”- мигови на трансформација, која ќе се одржи денес (22.11.2019 година) во 19 часот во просториите на Кафе Ли Арт. Директорот Шалваринов се заблагодари за посетата и посочи дека и во иднина Агенцијата за иселеништво ќе ја даде својата поддршка на сите писатели кои се залагаат за промоција на македонскиот јазик и култура во дијаспората.
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

Во просториите на Агенцијата за иселеништво, директорот Никола Шалваринов имаше работна средба со поетесата Лидија Линдоф од Шведска. Г-ѓа Лидија Линдоф се заблагодари за средбата и воедно го информираше директорот на Агенцијата за својата промоција на книгата „Во будење”- мигови на трансформација, која ќе се одржи денес (22.11.2019 година) во 19 часот во просториите на Кафе Ли Арт. Директорот Шалваринов се заблагодари за посетата и посочи дека и во иднина Агенцијата за иселеништво ќе ја даде својата поддршка на сите писатели кои се залагаат за промоција на македонскиот јазик и култура во дијаспората.
#Соопштенија

 

Коментирај на Facebook

ЧЕСТИТКИ ЛИДИЈА!

Голема благодарност на Агенцијата и г. Nikola Salvarinov за пријатниот разговор и што ме уваживте со вашето присуство на мојата промоција.

Лидија се радувам и во радост Ви честитам,на вашето творечко дело кое врзано со нашата голема љубов за јазикот културата традицијата наша македонска,посебно ми е мило што сте и со Агенцијата за иселеници со Никола Шалваринов,кој се од секогаш наша прва станица за сите нас иселениците во почит и благодарност го поздравувам Никола и целиот тим од Агенцијата.Овој поздрав мој нека стигни како радост до секој читател на оваа богата наша страница.Имајте радост.Соња Ѓурчак Улм Германија.❤️🇲🇰️❤️

Честитки за Лидја честитки за дијаспората и Агенцијата што им помага

Så underbart!

Честитки Лидија...прекрасно средба уште поубаво презентирање на твојата поезија ...продолжи и понатаму 🍀🍀🍀

Sta bi dala da sam sada u Skopju!!!!!!!!!!!

Ви благодарам и голема чест ми беше да ве посетам.

Честитки Лидија и уште многу успешна работа во промовирањето на македонската реч. 😀

Cestitki👋

Честитки Лидија!

Bravo lidij i so streka i lesno da ti odi

Cestitki Lide

😉 😉

😘😘😘

+ Види повеќе коментари

Овој викенд на Сателитскиот програмски сервис на МТВ, МРТ Сат 1, во емисијата Видео журнал ќе се емитува првата снимена емисија по повод првата одржана Конференција за вмрежување на македонската дијаспора во Скопје, во следните термини: сабота во 18:30 часот и 02:00 часот и во недела во 13:00 часот и 20:15 часот.
#Соопштенија
... Види повеќеВиди помалку

Овој викенд на Сателитскиот програмски сервис на МТВ, МРТ Сат 1, во емисијата Видео журнал ќе се емитува првата снимена емисија по повод првата одржана Конференција за вмрежување на македонската дијаспора во Скопје, во следните термини: сабота во 18:30 часот и 02:00 часот и во недела во 13:00 часот и 20:15 часот. 
#Соопштенија

 

Коментирај на Facebook

A na koj satelit se emituva mrt sat1 prasuvame nie od dijasporata

#Соопштенија

 

Коментирај на Facebook

Благодарам, повелете!

18.11.19 - 13:45

Aгенција за иселеништво

#Европа ... Види повеќеВиди помалку

#Европа

12.11.19 - 16:46

Aгенција за иселеништво

Во нашата земја постои недостиг на имплементација на веќе донесените стратегии за спречување на одливот на мозоци, како и недостиг на соработка помеѓу институциите, граѓанските организации и бинис заедницата, што придонесува за заминување на младите и големи финансиски загуби за земјата беше главниот заклучок на јавната дискусијата „Повратна, или карта во еден правец? Како земјата се справува со одливот на мозоци?“, која се одржа на 12 ноември во просториите на Млади хаб во организација на Мрежата за спречување на одлив на мозоци.

На настанот свое обраќање имаа:
- Дарко Каевски, директор на Агенцијата за млади и спорт
- Никола Шалваринов, директорот на Агенцијата за иселеништво
- Дамир Незири, претставник на Вестминстер фондација за демократија
- Сафет Незири, Министерство за образование и наука
кои ги споделија информациите за тоа како државата се справува со ова прашање, но и за практиките на земјите во регионот.

Мрежата за спречување на одливот на мозоци е неформална мрежа составена од 7 граѓански организации кои работат на различни полиња поврзани со развојот на младите, младинските политики и права, како и младинското информирање. Фокусот на мрежата во наредниот период ќе биде мониторинг на Националната стратегија за вмрежување и соработка со високо образовни и стручни кадри 2013-2020.

Настанот беше организиран во рамки на проектот „Мрежа за спречување на одлив на мозоци” и е финансиски поддржан од „Фондацијата Отворено општество – Македонија”.
... Види повеќеВиди помалку

12.11.19 - 12:24

Aгенција за иселеништво

Мрежа за спречување на одлив на мозоци. Повратна, или карта во еден правец? Како земјата се справува со одливот на мозоци? Панел дискусија, во која учествува директорот на Агенцијата за иселеништво, Никола Шалваринов. Фокусот на мрежата во наредниот период ќе биде мониторинг на Националната стратегија за вмрежување и соработка со високо образовни и стручни кадри 2013-2020 година. ... Види повеќеВиди помалку

Мрежа за спречување на одлив на мозоци. Повратна, или карта во еден правец? Како земјата се справува со одливот на мозоци? Панел дискусија, во која учествува директорот на Агенцијата за иселеништво, Никола Шалваринов. Фокусот на мрежата во наредниот период ќе биде мониторинг на Националната стратегија за вмрежување и соработка со високо образовни и стручни кадри 2013-2020 година.

09.11.19 - 13:00

Aгенција за иселеништво

#ЕвропаTrebamo li išta više napisati osim “vidimo se!”?
Zapamtite datume: 10.11. i 24.11.
I..... vidimo se!!
... Види повеќеВиди помалку

#ЕвропаImage attachment

09.11.19 - 12:00

Aгенција за иселеништво

#ЕвропаКонференција за новодојдени со подршка на ABF
Афирмација за проширување на членството во нашите македонски друштва.
Потребни се нови млади луѓе со нови идеи кои ќе придонесат Друштвата да продолжат да егзистираат.
Благодарност до сите кои придонесуваат на било кој начин.
... Види повеќеВиди помалку

#Европа

08.11.19 - 17:00

Aгенција за иселеништво

#СоопштенијаУчиме и пишуваме на Македонски🇲🇰 📚 ✏️ 📖 ... Види повеќеВиди помалку

08.11.19 - 16:30

Aгенција за иселеништво

#Канада ... Види повеќеВиди помалку

#Канада